تبلیغات
صنعت فولاد - روش های جایگزین تولید آهن و فولاد در جهان (بخش اول)

روش های جایگزین تولید آهن و فولاد در جهان (بخش اول)

جمعه 8 خرداد 1394 02:11 ب.ظ

نویسنده : علی فروزان

عدم كیفیت زغال سنگ هند برای كك سازی و به ویژه وضعیت شیمیایی كانی هایش منتج به استفاده از روش های گوناگون فرآیند تولید فولاد در مقایسه با دیگر نقاط جهان در این منطقه شده است.

مقاله ای كه در ادامه می خوانید، گزارشی است از سمینار فولاد و تكنولوژی كه در ماهنامه استیل تایمز منتشر شده كه برگردان آن را در ادامه می خوانید:

سمینار فولاد و تكنولوژی كه اخیرا در هند برگزار شد، به واسطه حضور 150 نماینده حاضر در آن و همچنین مقالات جالب و مباحث آن است.

مقالات در رابطه با تمامی جنبه های احیای ذوب برای كوره های دمشی كوچك در 10 موضوع ارائه شد. عمدتا، با وجود روش تولید چدن به وسیله احیای مستقیم سنگ آهن در هند، در سال های 2007 و 2008 به 1/20 میلیون تن رسید و بالغ بر كل میزان تولید چدن در یك سوم سال شد، سازمان دهندگان از روش های متداول تولید DRI بر پایه گازی و تولید با استفاده از زغال سنگ در كوره های روتاری كیلن (این تكنولوژی اخیرا در هند متداول شده و 2/14 میلیون تن یا 6/70 درصد از كل DRI تولید شده در سال را شامل می شود) اجتناب كردند.

به جای این روش ها آنها بر روی تكنولوژی هایی بر پایه زغال سنگ مانند Corex، Finex، HIsmelt، Fastmelt، ITmk3 و كوره های دمشی كوچك با كك متمركز شدند. هرچند هند دارای ذخایر قابل توجه زغال سنگ

( 6/7 درصد از كل منابع جهانی) است، اما عرضه منابع مناسب زغال كك شو در این كشور دارای محدودیت هایی است و میزان بالایی از مواد موردنیاز از كشورهای دیگر وارد می شود.

در واقع حتی مقدار بسیار زیادی از زغال سنگ حرارتی برای تولید برق نیز وارد می شود كه قسمت زیادی از آن از اندونزی تامین می شود، زیرا مالكیت زمین و تداركات تنها قسمتی از مشكلات استخراج ذخایر زغال سنگ در هندوستان هستند.

در سال مالی 2007 تا 2008، شركت زغال سنگ هندوستان در حدود 360 میلیون تن تولید داشت كه بالغ بر 85 درصد از 414 میلیون تن زغال سنگ تولید شده در این كشور بود. میزان مصرف این محصول در هند نیز به 475 میلیون تن رسید كه منتج به واردات 40 میلیون تن زغال سنگ حرارتی و 7 میلیون تن زغال كك شو شد.

هزینه زغال سنگ بالغ بر 45 تا 50 درصد از كل هزینه مواد اولیه ورودی به كوره بلند می شود. از این رو تمایل هند به اتخاذ روش های فولادسازی جایگزین در كوره بلند است.

دكتر ایرانی، مدیر شركت تاتا و پسران (موسس شركت های گروه بزرگ تاتا) به عنوان مهمان سخنران در این همایش بود.

وی به گرمی مورد استقبال مسئول این همایش دكتر آمیت مشاور تاتا استیل و نویسنده مجله استیل تك (Steel Tech) قرار گرفت. دكتر ایرانی سوالی را با این مضموم كه چگونه چین صنعت فولاد خود را به یكباره توسعه داد و طبق آمار وضعیت خود را به 10 برابر بهتر از وضعیت صنعت فولاد هند در همان دوره زمانی رسانید، مطرح كرد كه در نهایت به این نتیجه رسید كه این ماهیت فلسفه آزادی خواهی در هند است كه مخالفت های بسیاری را برای پروژه های فولادی پیشنهاد شده به همراه داشته است. یك هدف برای رسیدن به تولید 100 میلیون تنی تا سال 2011-2012 به وسیله دولت تعیین شد اما او به حضار یادآوری كرد كه یك آمار مشابه نیز در سال 1980 مدنظر قرار گرفته بود.

 

وی اظهار داشت كه میزان تولید در سال 2009 به 60 میلیون تن رسید و نشان دهنده این است كه در رسیدن به هدف 100 میلیون تنی اندكی قصور شده اما سرانجام رسیدن به آن میسر خواهد شد.

او گفت ارقام آنچنان از اهمیت برخوردار نیستند، آنها تكنولوژی های مناسبی را انتخاب كرده اند كه در این رابطه عامل كلیدی هستند.

تكنولوژی های سفارشی با مواد اولیه مورد نیاز كارخانه های هند هماهنگ شدند و در حال حاضر هیچگونه فرآیند روشن قابل ذكری برای شرایط كنونی هند وجود ندارد.

همچنین او در ادامه اظهار داشت كه هند خود به تنهایی باید تكنولوژی های مناسب را به كارگرفته و تمامی انواع نمونه های كك را به عنوان راهی برای مخلوط كردن زغال سنگ های نرم تر برای تولید كك با كیفیتی مناسب با كوره های كك سازی با استفاده از زغال سنگ های صد درصد سخت ارائه كند.

از 10 تا 15 سال پیش شاهد بودیم كه هند به طور فزاینده ای تجهیزات R&D و موسسات آموزش فنی خود را توسعه بخشید. پیشتر، مهندسین هندی برای آموزش به كشورهای انگلیس، آمریكا و روسیه مسافرت می كردند، اما انجمن فناوری هند (IIT) در حال حاضر یك جایگزین است و آزمایشگاه ملی و مراكز R&D شركت های فولادسازی مختلف در زمینه تحقیقات فعال هستند.

سخنرانی افتتاحیه كه توسط مدیرعامل یكی از شركت های مشاور فولادی هند ایراد شد، به بررسی راندمان كوره بلند به عنوان یك عامل واكنش شیمیایی و قابلیت آن برای پذیرش انواع مواد اولیه ( كلوخه سنگ آهن، آگلومره، گندله، مواد تزریقی) پرداخت، اما برای افزایش راندمان كوره بلند نیازمند زغال سنگ و گندله هایی با كیفیت مناسب است كه تولید آنها بستگی به مشكلات محیطی داشته و برای برطرف كردن این مشكلات نیازمند به صرف هزینه هستیم.

به همین دلیل تمایل فزاینده ای به اتخاذ روش های جایگزین برای تولید چدن در این كشور وجود دارد كه سازگاری بیشتری با محیط زیست داشته و همچنین وابستگی كمتری نیز به زغال سنگ داشته باشند.

پیشرفت های مربوطه اخیر در هند در زمینه ساخت كوره های دمشی كوچك با حجم 175 تا 250 متر مربع و با ظرفیت تولید سالانه ای در حدود 30 كیلو تن تا یك میلیون تن است.

این پیشرفت ها موجب كاهش هزینه سرمایه گذاری شده و همچنین از زمان اجرای كار نیز كاسته اند و از همه مهمتر این كه در این كوره ها می توان از زغال سنگ هایی با كیفیت پایین تر نیز استفاده كرد.

همچنین چدن مذاب تولید شده در این كوره ها دارای كیفیت مطلوبی است. هرچند هزینه های بهره برداری به ازای هر تن نسبت به كوره بلندهای متداول بالاتر هستند كه این امر ناشی از میزان زغال سنگ بیشتر مورد استفاده در آنها و همچنین نیاز به مصرف كلوخه سنگ آهن یا گندله به جای آگلومره است. قیمت زغال سنگ در حال حاضر در حدود 100 تا 130 دلار به ازای هر تن بوده و سنگ آهن با مرغوبیت كمتر نیازمند تغلیظ است كه به هزینه های موجود اضافه می شود.

در حال حاضر دو جایگزین برای كوره بلند در تولید چدن مذاب وجود دارد كه عبارتند از فرآیندهای احیای مستقیم (DR) كه می توانند بر پایه زغال سنگ یا گاز باشد و منتهی به تولید چدن جامد اما متخلخل (آهن اسفنجی) می شود و روش دیگر احیای مذاب (SR) است كه منتج به تولید آهن ریختگی می شود.

فرآیندهای DR و SR

به طور خلاصه این فرآیندها بر پایه چند تعریف است:

فرآیندهای احیای مستقیم بر پایه زغال سنگ هم در كوره های روتاری كیلن (كه در كشور هند رایج هستند) كه در آن زغال سنگ و سنگ معدن نرم در داخل یك استوانه گردان مورب ریخته می شوند یا به جای آن از یك بستر گردان استفاده می كنند كه در آن یك لایه از مواد اولیه (معمولا ذرات ریز سنگ آهن مخلوط شده با ذرات ریز زغال سنگ به صورت آگلومره) در داخل یك بستر افقی با پهنای چند متری تخلیه می شوند و پیرامون بوته مدور شكل می گیرند.

در فرآیندهای احیای مستقیم بر پایه گازی از یك رآكتور عمودی كه با كلوخه سنگ آهن یا آگلومره شارژ می شود استفاده می شود و از وسط آن گاز طبیعی محتوی هیدروژن و مونواكسید كربن عبور داده می شود .

اخیرا از انواع مختلفی از گازهای جایگزین از قبیل گاز كوركس (Corex) و گاز تولید شده ناشی از تبخیر زغال سنگ به كارگرفته می شود كه یك مزیت مشخص برای كشورهایی است كه دارای منابع محدود گاز طبیعی بوده اما از ذخایر مناسب زغال سنگ بهره می برند.

نخستین فرآیند تجاری احیای مذاب (SR) فرآیند كوركس بود كه به وسیله دو واحد فولادسازی JSW استیل و Essar استیل مورد بهره برداری قرار گرفت. دیگر كارخانه هایی كه با این روش كار می كنند در كشورهای چین و آفریقای جنوبی قرار دارند.

در حقیقت واحد كوركس دارای دو مرحله فرآیند است كه در آن سنگ آهن به یك استوانه قائم واقع در قسمت فوقانی محفظه گازی(gasifier) شارژ می شود ـ گدازنده كه در آن زغال سنگ نرم شده به وسیله اكسیژن سوخته و منتج به ایجاد گاز احیا می شود و موجب گرم شدن مذاب می شود.

چدن احیای مستقیم تولید شده در داخل استوانه به داخل محفظه گازی ریخته شده و در آنجا ذوب شده و در فواصل معین به صورت چدن مذاب با تركیب مشابه با آنچه كه در كوره بلند تولید می شود، تخلیه می شود.

اخیرا شركت پوسكو كره جنوبی از یك تغییر ظرفیت تجاری برای روش كوركس استفاده كرد كه این امر امكان استفاده از سنگ های معدنی ریزتر را فراهم آورد.

این روش فینكس (Finex) نامیده شده كه كانی ها ریزتر از میان یك جریان از سیال بستر رآكتور عبور می كند و گاز احیا تولیده شده در یك محفظه گازی ذوب نیز در جهت مخالف این جریان از داخل رآكتور عبور داده می شود (شكل یك).

مزیت این روش این است كه نیازی به گندله سازی كانی های ریز نیست، اما هر دو فرآیند نیازمند طبقه بندی دقیق زغال سنگ مورد استفاده هستند تاكنون واحدهای عملیاتی كوركس در هند متكی به واردات زغال سنگ بوده اند و همچنین تنها با 20 درصد كك شارژ می شدند.

دكتر آمیت در ادامه اظهارات خود به مواد اولیه موجود برای فولادسازان در هند اشاره كرد و در پایان به بررسی بیشتر فرآیندهای موفق احیای ذوب پرداخت.

به طور معمول 80 درصد از هزینه تولید چدن ناشی از مواد اولیه آن است كه كك نزدیك به نیمی (4/47 درصد) از هزینه این مواد را شامل می شود. تكنولوژی كنونی كوره بلند به سختی می تواند از عهده حجم بالای تولید برآید.

هرچند به طور معمول این تكنولوژی نزدیك به محدوده بهره برداری بوده و برای احیای ذوب كوره بلندهای مجتمع های فولادسازی یا در رابطه با چدن مذاب با مقدار كم ( 5/0 تا 8/0 میلیون تن در سال) كه نیازمند فرآیندهای تكمیلی تولید هستند، مورد استفاده قرار می گیرد، به عنوان مثال در یك واحد فولادسازی با كوره قوس الكتریكی (EAF)، شارژ چدن مذاب هم منتج به افزایش بهره وری می شود و هم موجب كاهش مصرف برق می شود.

همچنین این كوره دمشی كوچك می تواند این نقش را به خوبی ایفا كند اما راندمان كمتری را نسبت به كوره های دمشی متداول دارد و ناگزیر به مقدار بالاتری از كك و كلوخه سنگ آهن نیاز داشته و مشكلاتی را در فرآیند تزریق پودر زغال (PCI) به همراه دارد.

موثرترین جنبه فرآیند SR این است كه این فرآیند مستقل از كك مصرفی است. اكثر فرآیندهای احیای مذاب دارای دو مرحله هستند: یك مرحله پیش احیا برای تولید DRI و دیگری مرحله گداز (melting) است كه به مرحله تبخیر زغال سنگ نیز معروف است.

فرآیندهایی كه همه واكنش ها در آنها در حمام فلز مذاب رخ می دهد مانند HIsmelt و Romelt از این قاعده مستثنی هستند و در جدول شماره یك مهمترین فرآیندهای SR ذكر شده است.

دكتر آمیت در ادامه با اشاره به موضوع ارزش مصرفی (VIU) از فلز اظهار داشت كه به عنوان مثال مقدار VIU برای چدن مذاب بالاتر از آهن اسفنجی جامد است به طوری كه قبلا نیازمند انرژی فرآیندی كمتری برای تبدیل آن به فولاد بودیم.

همچنین چدن مذاب با فسفر و سیلیسم كمتر (به عنوان مثال در فرآیند HIsmelt) دارای یك VIU بالاتری نسبت به چدن مذابی است كه دارای یكی از این عناصر باشد. از آنجایی كه اكثر كانی های معدنی در هند دارای فسفر بالا هستند، به ویژه فرآیند HIsmelt می تواند در هند كاربرد داشته باشد.

افزایش بهره برداری از واحد HIsmelt در كووینانا استرالیا موضوع بعدی بحث در این همایش بود كه توسط نیل گودمن مدیركل بهره برداری و تكنولوژی HIsmelt ارائه شد. در حال حاضر این تكنولوژی به طور 100 درصد در اختیار ریوتینتو قرار دارد، قبل از این شركت های كوبه استیل و كلوكنر نخستین شركت هایی بودند كه در این زمینه فعالیت می  كردند كه دیگر فعالیتی ندارند.

بعد از گذشت 25 سال از ابداع این روش، قریب به یك میلیارد دلار هزینه شده است. واحد عملیاتی واقع در كووینانا مشتركا متعلق به ریوتینتو (60 درصد)، نوكور (25 درصد)، میتسوبیشی (10 درصد) و شوگانگ (5 درصد) هستند. اساس این فرآیند، یك پاتیل احیای ذوب عمودی به همراه یك بوته با آستر دیرگداز و همچنین پانل های خنك كننده آبی در پیرامون آن است.

سنگ آهن نرم و پودر زغال سنگ به داخلی مجاری جانبی شارژ می شوند و مشعل دمشی گرم با اكسیژن كافی حرارت لازم را ایجاد می كند.
دیدگاه ها : () 
آخرین ویرایش: جمعه 8 خرداد 1394 02:14 ب.ظGeneric cialis
جمعه 16 آذر 1397 12:02 ق.ظ

You said it adequately..
prezzo cialis a buon mercato where do you buy cialis cialis with 2 days delivery cialis 20mg cialis cost if a woman takes a mans cialis cialis free trial cialis therapie we like it cialis soft gel tarif cialis france
Generic cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 04:33 ق.ظ

Nicely put, Appreciate it!
cialis italia gratis acquistare cialis internet price cialis per pill achat cialis en itali cialis pas cher paris comprar cialis navarr achat cialis en europe viagra cialis levitra discount cialis side effects of cialis
Cialis canada
چهارشنبه 14 آذر 1397 10:53 ق.ظ

You made your point extremely clearly!.
trusted tabled cialis softabs cialis dosage amounts buy original cialis achat cialis en europe cialis online tesco price cialis look here cialis cheap canada cialis pills tesco price cialis cialis cuantos mg hay
Buy generic cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 11:27 ب.ظ

Excellent information. Thanks!
how does cialis work cialis 20mg cialis baratos compran uk low cost cialis 20mg cialis 5 mg ou acheter du cialis pas cher cialis bula buy generic cialis cialis dose 30mg purchasing cialis on the internet
Cialis pills
سه شنبه 13 آذر 1397 12:28 ب.ظ

Thanks a lot, Wonderful stuff.
canadian drugs generic cialis generic for cialis discount cialis cialis 20 mg cost buy generic cialis we choice cialis uk price cialis wal mart pharmacy cialis 5 mg cialis 5mg billiger sialis
buy cheap cialis no prescription
سه شنبه 13 آذر 1397 12:57 ق.ظ

Useful forum posts. Kudos.
weblink price cialis cialis 05 cialis patentablauf in deutschland cialis prezzo al pubblico buying cialis in colombia how much does a cialis cost we choice free trial of cialis wow cialis tadalafil 100mg tadalafil 20mg cialis kaufen wo
Online cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 11:56 ق.ظ

Nicely put, Thanks a lot.
cialis generique 5 mg online prescriptions cialis cialis generic availability cialis dosage recommendations enter site very cheap cialis cialis uk next day il cialis quanto costa achat cialis en itali cialis coupon estudios de cialis genricos
buy generic cialis online
دوشنبه 12 آذر 1397 12:35 ق.ظ

Truly lots of valuable info.
buy name brand cialis on line can i take cialis and ecstasy cipla cialis online no prescription cialis cheap cialis 20 mg prix de cialis cialis with 2 days delivery cialis lilly tadalafi cialis prezzo in linea basso cialis 20mg prix en pharmacie
Cialis canada
یکشنبه 11 آذر 1397 11:25 ق.ظ

This is nicely said! .
viagra vs cialis ou trouver cialis sur le net does cialis cause gout cialis 20mg rezeptfrei cialis apotheke achat cialis en suisse cialis uk generic cialis 20mg tablets click now cialis from canada cialis uk next day
buy cialis cheap
یکشنبه 11 آذر 1397 12:32 ق.ظ

This is nicely said. .
cialis billig tarif cialis france generic cialis at walmart tadalafil 10 mg estudios de cialis genricos link for you cialis price purchase once a day cialis cialis daily american pharmacy cialis cialis kaufen wo
buy cialis online us pharmacy
شنبه 10 آذر 1397 11:18 ق.ظ

Terrific write ups, Thanks!
generic cialis pro cialis 20 mg effectiveness cialis 5 mg scheda tecnica cialis dose 30mg cialis dosage generic cialis price cialis best dosagem ideal cialis only best offers 100mg cialis when can i take another cialis
Cialis prices
شنبه 10 آذر 1397 12:02 ق.ظ

Amazing knowledge. Thanks a lot.
tadalafil 20 mg low cost cialis 20mg cialis canada cialis cuantos mg hay cialis australia org tesco price cialis cialis generico in farmacia cialis prices in england click here cialis daily uk cialis generisches kanada
buy cialis online without a prescription
جمعه 9 آذر 1397 12:29 ب.ظ

Many thanks! Numerous facts!

cialis 5 mg we choice cialis pfizer india achat cialis en europe cialis australian price cialis para que sirve cialis manufacturer coupon where to buy cialis in ontario cialis farmacias guadalajara prices for cialis 50mg enter site very cheap cialis
buy cialis online us pharmacy
جمعه 9 آذر 1397 12:57 ق.ظ

You actually mentioned this adequately!
precios cialis peru cialis australia org cialis tablets for sale usa cialis online prix de cialis generic cialis pro only best offers 100mg cialis order generic cialis online cialis et insomni cialis canada on line
buy cialis online us pharmacy
پنجشنبه 8 آذر 1397 01:35 ب.ظ

Valuable info. Appreciate it!
miglior cialis generico pastillas cialis y alcoho online cialis non 5 mg cialis generici cialis kaufen bankberweisung cialis rezeptfrei cialis 30 day trial coupon generic cialis at the pharmacy cialis tadalafil online cialis cost
buy generic cialis pills
پنجشنبه 8 آذر 1397 01:14 ق.ظ

Fine content. Regards!
legalidad de comprar cialis viagra or cialis purchase once a day cialis cialis with 2 days delivery cialis patent expiration viagra cialis levitra cialis soft tabs for sale cialis professional yohimbe we choice cialis uk cialis manufacturer coupon
buy cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 12:51 ب.ظ

Awesome postings. Thanks a lot.
buy cheap cialis in uk preis cialis 20mg schweiz price cialis per pill generic cialis at the pharmacy callus prices for cialis 50mg low cost cialis 20mg canadian drugs generic cialis buy generic cialis ou trouver cialis sur le net
buy cialis no rx
چهارشنبه 7 آذر 1397 12:50 ق.ظ

Nicely voiced really. .
cialis therapie we like it cialis soft gel tadalafil generic ou acheter du cialis pas cher only best offers cialis use cialis side effects generic cialis at walmart cialis pills in singapore canadian cialis cialis generico in farmacia
cheap 20mg levitra
پنجشنبه 19 مهر 1397 02:06 ق.ظ

Appreciate it, Ample info.

buy levitra 20 mg buy generic levitra levitra online cheap 20mg levitra levitra 20 mg vardenafil vardenafil cheap 20mg levitra buy levitra 10mg levitra
buy generic cialis online
سه شنبه 10 مهر 1397 01:51 ق.ظ

Thanks a lot. I value this.
40 mg cialis what if i take tadalafil generic cialis purchasing get cheap cialis tadalafil generic sublingual cialis online brand cialis generic cialis lowest price cialis arginine interactio cialis tadalafil
cialisda.com
شنبه 7 مهر 1397 08:15 ب.ظ

Regards, I like it.
cialis canada on line 5 mg cialis coupon printable where to buy cialis in ontario price cialis wal mart pharmacy pastillas cialis y alcoho free generic cialis tadalafil 10 mg cialis prices cialis price thailand we choice free trial of cialis
eddrugsgeneric.com
چهارشنبه 28 شهریور 1397 04:54 ب.ظ

Thank you! Good stuff.
cialis for sale south africa tadalafil 5mg cialis pas cher paris rezeptfrei cialis apotheke compare prices cialis uk cialis pills cialis 5mg billiger click here take cialis cialis canadian drugs we like it cialis soft gel
eddrugsgeneric.com
سه شنبه 27 شهریور 1397 01:46 ب.ظ

Appreciate it! Ample postings.

cialis for sale south africa buy cialis cheap 10 mg cialis italia gratis does cialis cause gout price cialis best precios de cialis generico cialis for sale cialis daily cialis tadalafil cialis alternative
viagraky.com
پنجشنبه 15 شهریور 1397 01:29 ق.ظ

Regards! I appreciate it.
cialis free trial generico cialis mexico cialis authentique suisse are there generic cialis we recommend cialis best buy tadalafil tablets cialis et insomni non 5 mg cialis generici miglior cialis generico look here cialis cheap canada
buy viagra now
سه شنبه 13 شهریور 1397 05:38 ب.ظ

Tips nicely utilized.!
drugs for sale are canadian online pharmacies safe northwest pharmacies mail order canadian medications pharmacy canada vagra trust pharmacy of canada canadian pharmacies that are legit online pharmacies of canada canadian pharmaceuticals reviews rx from canada
http://buycialisonli.com/
سه شنبه 13 شهریور 1397 02:46 ق.ظ

You actually revealed it perfectly.
cheapest viagra online generic viagra online pharmacy buy viagra online uk no prescription buy viagra sildenafil online how to get prescription viagra buying viagra online forum buy generic viagra no prescription order viagra uk sildenafil pills how to get viagra
Cialis generic
دوشنبه 12 شهریور 1397 07:16 ب.ظ

Reliable facts. With thanks.
cialis side effects cialis great britain cialis generico postepay cialis ahumada comprar cialis 10 espa241a cialis 20 mg cost usa cialis online ou trouver cialis sur le net brand cialis nl cialis purchasing
http://cialisvus.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 12:43 ق.ظ

You suggested that well!
cialis 20mg preis cf cialis coupons cialis cipla best buy ou acheter du cialis pas cher cialis prezzo al pubblico cialis baratos compran uk how do cialis pills work walgreens price for cialis cialis generico lilly cialis italia gratis
cialisonl.com
یکشنبه 11 شهریور 1397 11:54 ق.ظ

Nicely put, Appreciate it!
cialis for sale south africa cost of cialis per pill cialis generika acheter cialis kamagra purchasing cialis on the internet cialis online nederland cialis online only best offers cialis use cialis online cialis from canada
http://viabiovit.com/online-pharmacy-no-presc-uk.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 02:46 ق.ظ

You actually suggested it perfectly!
prescription viagra uk can i buy viagra at cvs buy generic viagra online uk viagra buy online usa where can i buy generic viagra order viagra online usa buy viagra sildenafil how to buy real viagra vaigra do you need a prescription to buy viagra
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30