تبلیغات
صنعت فولاد - صنعت فولاد در سال 93

صنعت فولاد در سال 93

دوشنبه 17 فروردین 1394 04:45 ب.ظ

نویسنده : علی فروزان
صنعت فولاد کشور در حالی قدم به سال جدید گذاشته که از دو سال قبل تاکنون رکود معناداری را در معاملات انواع محصولات فولادی به خصوص مقاطع ساختمانی تجربه کرده است. البته رکود این دو سال به خصوص سال 93 با افت روزشمار بهای محصولات فولادی در بازار داخل نیز همراه بوده به‌طوری که در برخی موارد قیمت‌های فروش را به کمتر از قیمت تمام شده محصول تولیدی رسانده و ضرر دیگری را نیز از این محل متوجه فولادسازان کرده است.

 بررسی میانگین قیمت‌های انواع فولاد در سال 93 نشان می‌دهد، حتی با وجود افزایش هزینه‌های تولید از قبیل هزینه‌های جاری و ثابت، افزایش قیمت سوخت متاثر از فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها و افزایش مالیات بر ارزش افزوده از 6 به 8 درصد، روند ریزشی قیمت‌ها متاثر از رکود تقاضا تا به آن حد ادامه‌دار بوده که متوسط بهای انواع فولاد را در این سال به متوسط سال 91 نزدیک ساخته است. 
ابتدای سال 93، میلگرد ساخت ذوب‌آهن با حدود قیمت 1890 تومان در بازار غیررسمی به فروش می‌رسید که در چند هفته بعد و نزدیک به زمان رسمی اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها حتی در ارقامی بالاتر از 2هزار تومان در هر کیلو نیز اعلام قیمت شد. اما از آنجا که ضعف شدید تقاضای فولاد متاثر از رکود در صنایع مصرف‌کننده از این محصول همچون ساخت و سازهای مسکونی برای چندمین سال متوالی ادامه یافت، در ماه‌های پیش‌رو قیمت‌ها سیری نزولی را در پیش گرفت و در پایان سال بهای میلگرد با افتی در حدود 18 درصد به رقم 1550 تومان رسید. همین روند کاهشی درخصوص قیمت تیرآهن اعم از شاخه‌های سبک و سنگین نیز قابل پیگیری است. متوسط قیمت شاخه‌های 14، 16 و 18 تیرهای ذوبی اوایل سال حدود 340 هزار تومان بود، اما این رقم در پایان سال به 306 هزار تومان تنزل یافت. 
از طرفی قیمت دیگر مصنوعات فولادی مانند شمش هم در طول این سال در بازار آزاد و بورس کالا کاهش چند درصدی را تجربه کرد. بررسی‌ها نشان می‌دهند بخشی از این ریزش متاثر از افت قیمت‌های جهانی و بخش دیگر آن ناشی از رکود بازار داخل و کاهش ظرفیت تولید واحدهای نوردی و نیاز کمتر آنها به شمش مربوط می‌شود. 
در بورس کالا در تاریخ 19 فروردین ماه فولاد خوزستان به‌عنوان بزرگ‌ترین‌ عرضه‌کننده شمش کشور، این محصول را با قیمت 1515 تومان عرضه کرد، اما در تاریخ 25 اسفندماه 93 قیمت اعلامی آن متاثر از کاهش حجم تقاضا به 1325 تومان در هر کیلو کاهش یافت (5/ 12 درصد کمتر از قیمت ابتدای سال). شمش ذوب آهن اصفهان هم که 24 فروردین 93 با نرخ هر کیلو 1550 تومان به تابلو معاملات آمده بود، 26 اسفند ماه با قیمت 1370 تومان عرضه شد. 
در مجموع طی سال 93 در بورس کالای ایران بالغ بر 2 میلیون و 107 هزار و 100 تن شمش از سوی فولاد خوزستان و ذوب‌آهن اصفهان عرضه شد و در مقابل حجم معامله این محصول یک میلیون و 510 هزار و 550 تن به ثبت رسید. این در حالی است که سال 92، ارقام مربوط به حجم عرضه شمش و حجم معامله این محصول در بورس کالا به ترتیب حدود 2 میلیون و 521 هزار و 2 میلیون و 275 هزار تن بودند.
 به این ترتیب با آنکه سال 92 نیز آمارها گواه رکود در صنعت فولاد کشور را می‌دهند، اما عمق و شدت آن در سال 93 بیشتر شده و حالت هشدارگونه‌ای به خود گرفته است؛ چرا که تقاضای مصرفی شمش به‌عنوان یک محصول میانی فرآیند تولید محصولات نهایی فولاد در بازار رسمی طی سال 93 به نسبت 92 حدود 33 درصد در بازار رسمی کاهش یافته و البته همین روند درخصوص حجم معاملات سایر محصولات فولادی مورد معامله در بازار آزاد یا بورس کالا نیز تکرار شده است. 
به هر طریق در شرایط رکود بازار فولاد، سال گذشته بالغ بر 8 میلیون و 300 هزار تن انواع فولاد در بورس کالای ایران مورد دادو ستد قرار گرفته که بیشترین سهم آن مربوط به شرکت فولاد مبارکه اصفهان با معامله حدود 3 میلیون و 719 هزار تن انواع ورق فولادی بوده است. در ادامه نیز شرکت‌های ذوب‌آهن اصفهان و فولاد خوزستان به ترتیب با فروش 2 میلیون و 130 و 2 میلیون و 117 هزار تن مقاطع ساختمانی، شمش و تختال فولادی در جایگاه دوم و سوم برترین عرضه‌کنندگان فولادی تالار صنعتی طی این سال قرار داشته‌اند و سهمی کمتر از 05/ 0 درصد از معاملات صورت گرفته در رینگ فولاد (334 هزار تن) به سایر شرکت‌های فولادی اختصاص داشته است. 

 تمدید آزادسازی صادرات فولاد پیامد رکود دنباله‌دار بازار داخل
سال گذشته یکی از تصمیماتی که در حوزه صنعت فولاد اتخاذ شد و البته مورد استقبال فعالان این صنعت نیز قرار گرفت، بخشنامه مربوط به تمدید آزادسازی صادرات شمش و انواع محصولات فولادی بدون محدودیت در میزان و نوع محصول توسط کلیه فعالان اقتصادی اعم از واحدهای تولیدی و تجار تا پایان سال 93 بود. این بخشنامه در تاریخ 26 خرداد ماه از سوی سازمان توسعه و تجارت ایران اعلام رسمی شد و به موجب آن شرکت‌های فولادی تا پایان این سال مجاز شدند محصولات تولیدی خود را بدون هیچ‌گونه محدودیتی صادر کنند. 
طبق آخرین آمار استخراجی از پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان فولاد ایران، در 9 ماه نخست سال 93 بالغ بر 803 هزار تن فولاد خام صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه سال 92 و رقم 152 هزار تن صادرات این محصول رشد 427 درصدی را نشان می‌دهد. درخصوص صادرات سایر محصولات فولادی مانند تیرآهن، میلگرد و انواع ورق نیز ارقام موجود در قیاس با سال 92 به ترتیب حاکی از رشد 57، 12 و 33 درصدی است. این آمار مثبت به خصوص در مورد فولاد خام به ضعف تقاضای داخلی و در نتیجه برنامه‌ریزی شرکت‌های بزرگ برای جذب بازارهای خارجی در شرایطی که صادرات فولاد نیز تا پایان سال 93 تمدید شد، باز‌می‌گردد.
در همین حال از دیگر رخدادهای مهم صنعت فولاد کشور در سال گذشته می‌توان به عدم تخصیص ارز مبادله‌ای به واردات انواع محصولات فولادی که تولید داخل نیز دارند، اشاره داشت. با درخواست و پیگیری‌های مکرر انجمن تولیدکنندگان فولاد مبنی بر عدم تخصیص ارز اتاق مبادلات به واردات فولاد، وزیر صنعت در راستای حمایت از تولید داخل و با توجه به تنوع بالای محصولات فولادی و وضعیت تناسب عرضه و تقاضای آنها با این درخواست موافقت کرد و سرانجام 25 مرداد ماه مصوبه‌ای در این خصوص از سوی سازمان توسعه و تجارت ایران منتشر شد.
تداوم رکود در صنعت ساختمان‌سازی، تخصیص اعتبارات عمرانی به پروژه‌هایی با پیشرفت فیزیکی بالا و کاهش حجم تولید خودرو از جمله مهم‌ترین دلایل شدت یافتن رکود بازار فولاد در سال گذشته به شمار می‌روند که این موضوع بیشترین بار مشکلات مالی و ضرر را متوجه شرکت‌های فولادی تولیدکننده شمش و مقاطع ساختمانی کرده است. کمااینکه باید اشاره داشت گره خوردن تصمیمات اقتصادی خریداران و معامله‌گران فولاد به مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 و در پیش گرفتن سیاست صبر و انتظار از سوی آنها تا زمان روشن شدن نتیجه نهایی مذاکرات، در تشدید بی‌رونقی مبادلات فولاد در این سال نیز بی‌تاثیر نبوده است. از این‌رو مهم‌ترین‌ اقداماتی که برای کمک به صنایع فولادی کشور در این سال صورت گرفت در مواردی همچون تمدید آزادسازی صادرات فولاد تا پایان سال 93، عدم تخصیص ارز مبادله‌ای به واردات شمش و محصولات فولادی به جز ورق 2 میلی‌متری و افزایش حقوق گمرکی واردات فولاد در اسفند ماه پارسال بود. البته اتخاذ این اقدامات در حالی بود که کماکان مشکلات مالی واحدهای کم‌توان‌تر و حتی فولادسازان بزرگ به علت تعهدات مالی بی‌شمار و به فروش نرفتن تولیدات به قوت خود باقی ماند و حتی لایحه خروج غیرتورمی از رکود نیز که بررسی و تصویب بندهای آن در مجلس چندین ماه به طول انجامید، کمک چندانی به احیای واقعی صنعت فولاد کشور در این سال نکرد.

 خطرات دامپینگ فولاد چین و روسیه و افزایش تعرفه واردات
در بخشی از گزارش اشاره شد که سال گذشته در بازارهای جهانی فولاد نیز قیمت‌ها سیری کاهنده را در پیش گرفته بودند. در واقع همزمان با ضعف تقاضای داخل و تداوم رکود در بازار مصرفی کشور، در بازارهای جهانی نیز شاهد روند نزولی قیمت انواع فولاد متاثر از اضافه عرضه این محصول به‌خصوص در چین (بزرگ‌ترین‌ تولیدکننده فولاد خام جهان) و کاهش همزمان قیمت سنگ‌آهن و نفت به‌عنوان دو ماده اولیه تولید فولاد بودیم. 
قیمت سنگ‌آهن که ابتدای سال 2014 حدود 110 دلار در هر تن بود، در اثر تولید و استخراج بیش از نیاز بازار مصرف (مازاد عرضه) و از طرفی کاهش حجم تولید فولاد چین روندی نزولی را در پیش گرفت به‌طوری که تا محدوده قیمت‌های پایین‌تر از 50 دلار در هر تن سی‌اف‌آر چین کاهش یافت. بهای نفت نیز در چند ماه گذشته سقوط آزاد قابل‌ملاحظه‌ای را تجربه کرده به‌طوری که قیمت آن به نصف رسیده و هم‌اکنون نفت برنت در محدوده قیمتی 55 دلار در هر بشکه قرار گرفته است. همان‌طور که گفته شد تاثیر این دو عامل (کاهش قیمت مواد اولیه و هزینه‌های حمل و نقل) در کنار مازاد عرضه فولاد در چین و سقوط بی‌سابقه ارزش روبل در روسیه (به‌عنوان کشورهای بزرگ تولیدکننده و صادرکننده فولاد)، بازارهای جهانی را بستر مناسبی برای سیل واردات ارزان‌قیمت فولاد از جانب این کشورها و خطرات ناشی از دامپینگ فولاد ساخت که البته ایران نیز از این مساله مصون نبود. 
پیرو همین مساله بسیاری از کشورها اقدام به وضع یا افزایش تعرفه واردات فولاد به منظور کمک به صنایع داخلی خود کردند که کشورمان نیز پس از ماه‌ها رایزنی و مکاتبات گسترده انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با وزارت صنعت، سرانجام اواخر سال قبل این وزارتخانه اقدام به افزایش حقوق گمرکی واردات فولاد از 4 درصد قبلی به ارقامی بین 10 تا 20 درصد بسته به محصول مورد نظر کرد. آمار مربوط به واردات محصولات فولادی کشور طی 9 ماه ابتدایی سال گذشته و مقایسه این ارقام با سال 92 نشان می‌دهد که رکود تقاضای داخل برای مقاطع طویل (مانند تیرآهن و میلگرد) و اتخاذ برخی اقدامات حمایتی وزارت صنعت از قبیل عدم تخصیص ارز مبادلاتی به واردات فولاد و افزایش حقوق گمرکی منجر به کاهش قابل ملاحظه میزان واردات فولاد طی این مدت شده است. به‌عنوان مثال در 9 ماه نخست سال 92 میزان واردات فولاد خام به کشور رقم 627 هزار تن بوده که این رقم در مدت مشابه پارسال به 119 هزار تن تنزل یافته است؛ یعنی افتی 81 درصدی در واردات شمش که کمترین میزان در شش سال گذشته عنوان شده است. همین روند نزولی درخصوص حجم واردات تیرآهن، میلگرد و انواع ورق نیز قابل مشاهده است به‌طوری که این محصولات به ترتیب افت 13، 40 و یک درصدی را در میزان واردات به کشور طی این مدت در مقایسه با مدت مشابه سال 92 تجربه کرده‌اند. 

 تحقق خرده‌فروشی فولاد در بورس کالا
امکان عرضه خرد محصولات فولادی در بورس کالای ایران به اشخاص حقیقی و حقوقی که در نشست مشترک مسوولان سازمان بورس و اوراق بهادار با مدیران‌عامل شرکت‌های بزرگ فولادی ذوب‌آهن، فولاد مبارکه و فولاد آلیاژی مقرر شد، خبر خوشایندی بود که هفته‌های پایانی سال 93 منتشر شد. هرچند اثرات واقعی این مصوبه در کوتاه‌مدت - به دلیل رکود عمیقی که بر روند داد‌و‌ستدها حاکم بود- برای فولادسازان عرضه‌کننده در بورس کالا و خریداران محصولات فولادی چندان روشن و آشکار نشد، اما باید خوشبین بود که در سال 94 و در میان‌مدت تا بلند مدت تاثیرات آن در بهبود جریان قانونمند معاملات فولاد، کاهش واسطه‌ها و افزایش حجم تولید کارخانه‌های فولادی قابل مشاهده و بررسی خواهد بود.
به هر ترتیب سال 93 برای فعالان صنعت فولاد اعم از تولیدکننده‌ها و معامله‌گران بازار با تشدید بی‌رونقی و ضعف تقاضای مصرفی محصولات فولادی به‌خصوص مقاطع ساختمانی و شمش دنبال شد و تنها معاملات ورق به علت در جریان بودن مصرف و تقاضا از جانب صنایع پایین دست نظیر ساخت لوازم خانگی، خودروسازی و... برقرار بود. 

 دورنمای صنعت و بازار فولاد در سال پیش‌رو
به دلیل پیش‌بینی‌های مبهم و بعضا منفی که نسبت به تداوم رکود در صنعت ساختمان‌سازی کشور در سال 94 صورت می‌گیرد و از طرفی تخصیص اعتبارات عمرانی به پروژه‌هایی با پیشرفت فیزیکی بالا (به دلیل کاهش درآمدهای دولت ناشی از کاهش قیمت نفت)، به نظر می‌رسد در سال پیش‌رو کماکان روزهای سختی انتظار نوردکاران و تولیدکنندگان مقاطع ساختمانی را خواهد کشید، اما درخصوص رونق مبادلات ورق‌های فولادی باید اذعان داشت به دلیل مورد استفاده قرار گرفتن این محصول صنعتی به‌عنوان یک ماده اولیه در خطوط صنایع پایین‌دست از جمله خودروسازی، لوله و پروفیل‌سازی، ساخت لوازم خانگی و... تولیدکنندگان این محصول روزهای مبادلاتی به نسبت بهتری را پیش‌رو خواهند داشت. در این میان با توجه به اینکه رکود چندسال اخیر در صنعت فولاد کشور نیز منجر به کاهش حجم تولید کارخانه‌های فولادی و ادامه فعالیت آنها به میزانی کمتر از ظرفیت نصب شده تولیدی شده است، به نظر می‌رسد هرگونه تحریک و بهبود تقاضا اثر چندانی بر روند قیمت محصولات فولادی در سال جدید نخواهد داشت چرا‌که هرگونه رشد احتمالی تقاضا بلافاصله توسط افزایش حجم عرضه پاسخ داده خواهد شد. 
در این میان البته باید به چشم‌انداز مثبتی که در برابر اقتصاد ایران در سال 94 به مدد تعیین تکلیف موضوع هسته‌ای ایران و گروه 1+5 قرار گرفته است نیز اشاره داشت. 13 فروردین ماه به دنبال انتشار بیانیه پایانی نشست 9 روزه هسته‌ای در لوزان سوئیس پس از چندین سال کش و قوس‌های هسته‌ای ایران و غرب، به نظر می‌رسد به زودی باید منتظر رفع تحریم‌های گسترده بانکی، مالی، نفتی و... باشیم که در این صورت با گشایش‌های صورت گرفته، اقتصاد کشور در میان‌مدت تا بلند‌مدت از دوران سخت رکود فعلی گذر کرده و وارد دوران شکوفایی و بالندگی خود خواهد شد که در ادامه آن، رونق سایر صنایع وابسته به آهن (مانند خودروسازی، ساختمان‌سازی و...) به بازار و صنعت فولاد کشور نیز سرایت خواهد کرد.
در بازارهای جهانی اما به دلیل مواردی همچون کاهش شدید قیمت سنگ آهن و رسیدن بهای آن به کمترین حد در چند سال اخیر در بازار نقدی چین و پیش‌بینی ادامه روند نزولی قیمت این ماده خام تا اواخر سپتامبر 2015 (به دلیل اعلام ریوتینتو مبنی بر ادامه روند تولید)، کاهش قیمت زغال‌سنگ در بازارهای جهانی، تنزل شدید قیمت نفت و کاهش هزینه‌ها مخصوصا برای حمل‌و‌نقل مواد اولیه و محصولات نهایی، کاهش قیمت تمام شده فولاد در جهان و در نهایت رکود فراگیر در اغلب بازارهای جهانی فولاد، به نظر می‌رسد در سال 2015 شرایط بازارهای جهانی فولاد چندان متفاوت از سال 2014 نبوده و خطرات مربوط به مازاد عرضه فولاد و دامپینگ این محصول از سوی برخی کشورها با محوریت چین و روسیه کماکان ادامه‌دار باشد.    

مهم‌ترین‌ رخدادهای بازار و صنعت فولاد در سال 93
تداوم رکود و افت روزشمار قیمت‌ انواع آهن‌آلات داخلی و وارداتی
آزادسازی صادرات فولاد تا پایان سال 93
ممنوع شدن واردات برخی انواع فولاد مانند شمش و میلگرد با ارز مبادله‌ای
تغییر حقوق گمرکی واردات فولاد و افزایش وضع تعرفه از 4 درصد به 10 تا 20 درصد
تحقق امکان خرده‌فروشی فولاد در بورس کالا به اشخاص حقیقی و حقوقی
منبع: دنیای اقتصاددیدگاه ها : () 
آخرین ویرایش: دوشنبه 17 فروردین 1394 04:46 ب.ظbuy generic cialis pills
جمعه 16 آذر 1397 09:55 ق.ظ

Good content. Many thanks!
no prescription cialis cheap cialis generico postepay low cost cialis 20mg cialis daily generic cialis tadalafil cialis 05 cialis e hiv achat cialis en suisse click here to buy cialis viagra cialis levitra
buy cialis online us pharmacy
پنجشنبه 15 آذر 1397 02:47 ب.ظ

Really tons of excellent information.
compare prices cialis uk price cialis best cilas are there generic cialis cialis coupons printable cialis generico cialis rezeptfrei sterreich cialis dosage amounts look here cialis order on line cialis dose 30mg
buy cialis germany
چهارشنبه 14 آذر 1397 06:48 ب.ظ

You actually suggested that very well.
il cialis quanto costa we use it 50 mg cialis dose preis cialis 20mg schweiz buy cialis online cheapest wow cialis tadalafil 100mg cialis 5 mg effetti collateral cialis 5mg billiger comprar cialis 10 espa241a cialis 20 mg cialis diario compra
Buy generic cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 05:21 ق.ظ

Cheers. A lot of facts!

cialis 200 dollar savings card click now cialis from canada generic low dose cialis enter site 20 mg cialis cost cialis purchasing click now cialis from canada cialis tablets cialis 5mg billiger when can i take another cialis venta cialis en espaa
Cialis generic
سه شنبه 13 آذر 1397 06:07 ب.ظ

Really tons of excellent tips!
chinese cialis 50 mg safe dosage for cialis acheter cialis kamagra cialis rezeptfrei cialis for daily use cialis 5 mg schweiz 5 mg cialis coupon printable trusted tabled cialis softabs cialis coupon estudios de cialis genricos
buy cialis without a doctor's prescription
سه شنبه 13 آذر 1397 06:54 ق.ظ

This is nicely said! .
cialis reviews how do cialis pills work buy cialis online nz side effects for cialis cialis y deporte tarif cialis france cialis coupon cialis generico cialis side effects dangers cialis 100 mg 30 tablet
Online cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 06:55 ب.ظ

Thank you! I value this!
cialis kaufen wo click here to buy cialis dose size of cialis cialis efficacit look here cialis cheap canada how does cialis work if a woman takes a mans cialis cialis arginine interactio cialis daily cialis prices in england
buy cialis pills
دوشنبه 12 آذر 1397 06:34 ق.ظ

Wonderful data. Regards.
we like it cialis soft gel where do you buy cialis warnings for cialis cialis pas cher paris cilas order generic cialis online cialis 20mg prix en pharmacie opinioni cialis generico il cialis quanto costa cialis diario compra
buy cialis usa
یکشنبه 11 آذر 1397 06:26 ب.ظ

Nicely put. Kudos!
cialis 100mg suppliers buying cialis overnight cialis for bph dose size of cialis look here cialis cheap canada buy cheap cialis in uk cialis farmacias guadalajara cialis 5 mg effetti collateral effetti del cialis cialis canadian drugs
buy cheap cialis in canada
یکشنبه 11 آذر 1397 06:06 ق.ظ

Nicely put, Thanks.
no prescription cialis cheap wow look it cialis mexico cialis 5 mg preis cialis 20mg schweiz look here cialis order on line cialis online napol generic cialis tadalafil cialis cipla best buy click here to buy cialis the best choice cialis woman
buy cialis no rx
شنبه 10 آذر 1397 06:49 ب.ظ

Wonderful content. Thank you.
cialis coupons printable achat cialis en suisse cialis 5 mg funziona brand cialis generic rezeptfrei cialis apotheke cialis price thailand tadalafil tesco price cialis cialis price thailand interactions for cialis
buy cialis online best price
شنبه 10 آذر 1397 05:44 ق.ظ

Nicely put, Appreciate it!
cialis tadalafil online cialis diario compra tadalafil 10 mg dose size of cialis generic cialis with dapoxetine 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis without a doctor's prescription buying cialis on internet cialis 20mg prix en pharmacie tadalafil 5mg
Cialis 20 mg
جمعه 9 آذر 1397 06:27 ب.ظ

Many thanks! Great stuff.
buy cialis cheap 10 mg pastillas cialis y alcoho cialis sale online bulk cialis buying cialis on internet bulk cialis only now cialis for sale in us costo in farmacia cialis we use it cialis online store cialis reviews
buy cialis pills
جمعه 9 آذر 1397 06:41 ق.ظ

Appreciate it, Lots of material!

cialis generisches kanada deutschland cialis online cialis 30 day sample cialis taglich cialis without a doctor's prescription discount cialis price cialis wal mart pharmacy cialis tadalafil cialis generico cialis vs viagra
buy cialis online cheap
پنجشنبه 8 آذر 1397 07:25 ب.ظ

You've made your stand very well!!
cialis professional yohimbe cialis 5mg we like it cialis price how do cialis pills work best generic drugs cialis cialis for daily use cialis savings card comprar cialis 10 espa241a cialis side effects dangers cialis daily reviews
Buy generic cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 07:41 ق.ظ

You said that superbly.
best generic drugs cialis deutschland cialis online we choice free trial of cialis trusted tabled cialis softabs we use it 50 mg cialis dose cialis coupons printable buy cialis sample pack cialis pills tadalafil tablets buy brand cialis cheap
Buy cialis online
چهارشنبه 7 آذر 1397 07:07 ق.ظ

You expressed it perfectly.
price cialis per pill cialis 20mg cialis 20 mg cost order cialis from india walgreens price for cialis recommended site cialis kanada safe dosage for cialis cialis e hiv cialis for sale we recommend cialis info
buy cheap cialis in canada
چهارشنبه 11 مهر 1397 03:14 ق.ظ

Incredible plenty of helpful advice.
cialis online nederland cialis 5mg free cialis cialis coupon cilas overnight cialis tadalafil cheap cialis sialis cialis coupons viagra cialis levitra
buy generic cialis pills
دوشنبه 9 مهر 1397 02:28 ق.ظ

Amazing information. Thanks a lot!
cost of cialis per pill cialis bula buying cialis overnight cialis sans ordonnance cialis prezzo al pubblico cialis generico milano cialis generic cialis great britain cialis sans ordonnance prix de cialis
buy viagra 25mg
یکشنبه 1 مهر 1397 05:26 ق.ظ

Superb advice. Appreciate it!
canadian pharcharmy online most reliable canadian online pharmacies canadian online pharmacies reviews buy viagra online usa pharmacy canada trust pharmacy of canada best canadian pharmacies online aarp recommended canadian pharmacies canadian pharmaceuticals online canadian pharmacies shipping to usa
http://eddrugsgeneric.com/
چهارشنبه 28 شهریور 1397 02:06 ق.ظ

Cheers! Terrific information!
achat cialis en itali cialis generique 5 mg cialis efficacit dose size of cialis cialis generico lilly cialis canadian drugs recommended site cialis kanada cialis for sale south africa cialis pas cher paris we like it safe cheap cialis
viagraiy.com
سه شنبه 13 شهریور 1397 12:58 ب.ظ

Nicely put. Thank you.
where to buy viagra cheap purchase viagra online buy viagra sildenafil viagra to buy buy viagra cheaply online viagra prescription viagra online prescription viagra for cheap prices viagra pharmacy viagra buy viagra how to buy viagra online without
http://cialisvbuy.com/
یکشنبه 11 شهریور 1397 06:52 ب.ظ

You actually explained it effectively!
we use it 50 mg cialis dose cialis name brand cheap 40 mg cialis what if i take cialis dosage amounts we like it cialis price brand cialis generic cialis generic buy cheap cialis in uk buy cialis sample pack buy original cialis
Buy viagra online
سه شنبه 23 مرداد 1397 07:08 ق.ظ

Nicely put, Many thanks.
buy viagra super active online how to get viagra online buy viagra paypal can you buy viagra at walgreens best buy viagra buy herbal viagra online viagra for cheap prices buy viagra online pharmacy how to order viagra pills viagra online canadian pharmacy
Cialis online
دوشنبه 7 خرداد 1397 10:56 ق.ظ

You explained that exceptionally well!
safe site to buy cialis online prices for cialis 50mg cialis for daily use cialis herbs cialis baratos compran uk cialis 5 mg scheda tecnica how much does a cialis cost cialis professional from usa prescription doctor cialis cialis kaufen
Cialis online
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 11:34 ق.ظ

Regards! Plenty of info!

cialis 5 mg can i take cialis and ecstasy cialis efficacit cialis daily dose generic cialis efficacit sublingual cialis online cialis tablets australia import cialis best generic drugs cialis 5 mg cialis pharmacie en ligne
Viagra 5 mg
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 05:20 ق.ظ

Thank you! Lots of material.

pharmacy viagra viagra buy usa generic viagra buy online viagra nz buy buy viagra uk without prescription buy viagra canadian pharmacy buy viagra cheap cheap viagra online pharmacy buy viagra usa online viagra for sale
Buy generic cialis
شنبه 18 فروردین 1397 03:06 ب.ظ

This is nicely put. .
cialis uk next day how does cialis work cialis 5 mg buy we use it cialis online store buy cialis if a woman takes a mans cialis best generic drugs cialis cialis venta a domicilio click here take cialis generic for cialis
Cialis pills
شنبه 4 فروردین 1397 05:30 ب.ظ

Position nicely utilized!.
cialis 5 mg effetti collateral order generic cialis online cialis efficacit what is cialis ou trouver cialis sur le net cialis dose 30mg non 5 mg cialis generici cost of cialis cvs buying brand cialis online viagra cialis levitra
Do you get taller when you stretch?
پنجشنبه 16 شهریور 1396 05:57 ق.ظ
Greetings! I've been following your weblog for a long time now and finally got the courage to go ahead and
give you a shout out from Humble Texas! Just wanted to mention keep up the fantastic job!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30