تبلیغات
صنعت فولاد - اشتغال و استخدام در صنعت فولاد

اشتغال و استخدام در صنعت فولاد

یکشنبه 16 آبان 1389 10:43 ق.ظ

نویسنده : علی فروزان
ارسال شده در: فولادسازی و بیلت ،
صنعت فولاد فرصت‌های شغلی را در بسیاری از رشته‌های مختلف و غالبا در یك شرایط بین‌المللی ایجاد می‌كند. شركت‌های فولادسازی با هدف فراهم آوردن رفاه كارگران و تامین ایمنی و سلامتی آنها در محیط‌های كاری گردهم می‌آیند. همچنین شركت‌های فولادسازی سرتاسر دنیا تعامل نزدیكی را با دانشگاه‌ها در زمینه توسعه آموزش و تحقیقات ابتكاری برای رشد استعدادها و افزایش ابداعات در آینده دارند.


فرصت‌های شغلی

افراد شاغل در صنعت فولاد دارای بسیاری از توانایی‌های مختلف و تخصص‌های گوناگون بوده كه قابلیت كار در تیم‌هایی با تخصص‌های متفاوت را نیز دارند. این علوم شامل متالورژی، علم مواد، فیزیك، شیمی، مهندسی و همچنین ریاضیات، فناوری اطلاعات، زبانهای خارجی، بازرگانی، حسابداری و بسیاری دیگر از مهارت‌ها هستند.

شركت‌های فولادسازی می‌توانند مشاغل پرچالش و انگیزشی را نیز دربر گیرند، كه این مشاغل اغلب در زمینه بین‌المللی بوده و فرصت‌هایی را برای سفر به كشورهای مختلف و كسب تجربه در بسیاری از فرهنگ‌ها، فراهم می‌آورد. شاغلان می‌توانند به سرعت كسب تجربه كرده و توانایی رهبری و مسئولیت‌پذیری را به‌دست آورند.

در اكثر شركت‌های فولادسازی، فرصت‌های كارآموزی و استخدامی فراوانی در فعالیت‌های گوناگون وجود دارد كه از آن قبیل می‌توان به موارد زیر اشاره كرد:

ساخت و تولید
مهندسی و توسعه فرآیند
تكنولوژی
تحقیق و توسعه
توسعه تولید و بازار
تجاری
خرید
مالی
تداركات
راهبردی
منابع انسانی

در صورت نیاز به فهرست كامل فرصت‌های شغلی موجود در شركت‌های فولادسازی در سرتاسر دنیا می‌توانید به سایت steeluniversity.org مراجعه كنید.


گرایش‌های شغلی

تولید فولاد یكی از صنایع بزرگ و رقابتی در جهان است. ادغام صنعتی و توسعه مستمر در عملیات‌های تولیدی سهمی مهمی را در ارتقای بهره‌وری دارد. از این رو با وجود افزایش روزافزون تولید فولاد، سطح اشتغال با كاهش مواجه شده است. به هر حال با وجود پیش‌بینی كاهش میزان اشتغال در سال آینده، انتظار می‌رود كه فرصت‌های شغلی مناسبی برای مهندسان و همچنین كارگران ماهر در زمینه تولید و نگهداری در كارخانه‌های فولادسازی به وجود آید.

ـ از سال 1980 تاكنون سطح اشتغال در صنعت (طبق نمودار شماره یك) در حدود 57 درصد كاهش یافته است كه این كاهش در اصل به دلیل استفاده همه جانبه از تكنولوژی‌های كارآمدتر مانند فرآیند ریخته‌گری مداوم و سیستم‌های كامپیوتری كنترل فرآیند است.

ـ استخدام برحسب تخصص در صنعت فولاد ایالات متحده را در جدول شماره یك مشاهده می‌كنید و این انتظار وجود دارد كه در نتیجه ادغام مستمر كارخانه‌ها و افزایش مداوم سطوح بهره‌وری این میزان تا سال 2016 در حدود 25 درصد كاهش یابد.

ـ انتظار نمی‌رود كه بهبود بهره‌وری كه در سال‌های گذشته همواره یكی از دلایل عمده كاهش استخدام بود، در آینده به‌عنوان یك فاكتور قدرتمند مطرح باشد زیرا برخی از شركت‌ها فرآیندهای تولید خود را به حداكثر اتوماسیون ممكن رسانیده‌اند.


تاثیرات نوآوری

از آنجایی كه این صنعت در استفاده از نوآوری‌های تكنولوژیكی تاكید بسیاری دارد، نمودار نیروی كار رشد خواهد كرد و از این رو نیاز به سطوح بالاتری از آموزش و پرورش نسبت به گذشته ضرورت خواهد داشت. این امر به‌خصوص در رابطه با توسعه نوآوری‌های جدید یا تكنولوژی‌های فولادسازی نسل آینده كه كمترین میزان انتشار گاز CO2 را نیز به همراه خواهند داشت و منتج به تغییرات چشمگیر در روش تولید فولاد خواهد شد، صدق می‌كند. در این زمینه انتظار می‌رود كه تقاضا برای مهندسان، متخصصان كامپیوتر، رشته‌های بازرگانی و كارگران تولیدی ماهر همچنان به قوت خود باقی بماند.


ایمنی و سلامتی شاغلان

ایجاد یك محیط كاری ایمن برای تمامی كارگران نخستین اولویت برای كارخانه‌های فولادسازی است. ایمنی نیازمند به یك تعهد پایدار صددرصدی برای همه كاركنان در یك كارخانه فولادسازی است. نكته مهمتر این است كه برقراری ایمنی ملزم به تعهد مدیران ارشد است كه این فرهنگ را نهادینه سازند كه هر فرد بداند كه ایمنی نباید تحت‌الشعاع هیچ موضوع دیگری قرار گیرد. موفق ترین شركت‌ها، آنهایی هستند كه دارای استانداردهای ایمنی بالایی هستند.

ـ احتمال وقوع پیشامدهای ناگوار در واحدهای فولادسازی در سرتاسر دنیا همواره وجود دارد اما میزان این پیشامدها در اكثر شركت‌ها نسبت به ساعات كاری با روند نزولی ثابتی همراه بوده است.

ـ نرخ فراوانی اتلاف زمان ناشی از سوانح كاری (lost-time-injury) یكی از شاخص‌های رایج مورد استفاده برای تعیین میزان ایمنی در واحدهای فولادسازی بود. براساس گزارش اعضای IISI (انجمن آهن و فولاد بین‌المللی)، در سال 2006 یك میانگین 8/8 حادثه به‌ازای هر میلیون ساعت كاری به ثبت رسید.

ـ برای جلوگیری از سوانح كاری، واحدهای فولادسازی سیاست‌هایی را در راستای ایمنی كارگران خود به كار گرفتند كه شامل برنامه‌های آموزشی و اطلاع‌رسانی به پرسنل خود بود.

ـ شركت‌ها سیستم‌های مدیریتی ایمنی و سلامتی شغلی (OHS) را برای گزارش، ثبت و اطلاع‌رسانی سوانح، تلفات و رویدادهای كاری اتخاذ كردند.

ـ در گزارش نشریه فولاد بدون حادثه (accident free steel) دستورالعمل‌هایی برای شركت‌های فولادسازی جهت بهبود و به‌كارگیری سیستم مدیریتی OSH ارائه شده است.


آموزش و تربیت كارگران

صنعت فولاد متعهد به ارائه فرصت‌هایی برای آموزش بیشتر و توسعه مهارت‌های كارگران است.

این فرصت نه تنها كیفیت كاری و میزان بهره‌وری را ارتقا بخشیده بلكه منتج به افزایش رفاه كارگران نیز خواهد شد.

ـ یك برنامه آموزشی كارامد گردش شغلی كارگران را محدود كرده و می‌تواند نوآوری‌های فزاینده‌ای را در راهبردها و فرآیندهای تولید به همراه داشته باشد كه منتج به بهبود بهره‌وری كاری شود.

ـ به‌طور میانگین، در سال 2006 شركت‌های فولادسازی برای هر كارگر در حدود 4/10 روز آموزش در نظر گرفتند. برخی از شركت‌ها نیز گزارش‌هایی مبنی بر 40 روز آموزش به ازای هر كارگر در سال ارائه كردند كه البته عمدتا به صورت آموزش‌های كامپیوتری بوده اما آموزش در كلاس درس و در محل كار نیز برگزار شد. از روش‌های ارائه آموزش به گارگران می‌توان به تعلیم در كلاس درس، آموزش‌های كامیپوتری یا روش آموزش در كارگاه اشاره كرد.

ـ همچنین شركت‌های فولادسازی سرتاسر دنیا به‌منظور فراهم آوردن فرصت‌های آموزشی بیشتر برای كارگران خود با دانشگاه‌ها همكاری نزدیكی برقرار كرده‌اند. مطالعات موردی انجام شده در رابطه با برخی از برنامه‌ها را می‌توان در گزارشات سال 2008 انجمن فولاد جهانی و در سایت worldsteel.org مشاهده كرد.


رشد استعدادهای آینده

شركت‌های فولادسازی نیازمند به فارغ‌التحصیلان در رشته‌های علمی و زمینه‌های مختلف هستند، از این رو ابتكارات و برنامه‌های متنوعی برای فراهم آوردن فرصت‌های آموزشی و به‌منظور رشد پتانسیل كارگران در آینده انجام پذیرفته است. این ابتكارات شامل پروژه‌های دانشجویی، حمایت از تحقیقات، انترنشیپ‌ها، آموزش‌های الكترونیك و دوره‌های بازدید از واحدهای صنعتی و مراكز تحقیقاتی است. شركت‌های فولادسازی در هر نقطه از جهان فرصت‌ها و منابع آموزشی را برای دانشجویان فراهم آورده‌اند. به برخی از آنها در زیر اشاره می‌كنیم:

ـ شركت ThyssenKrupp Steel AG محلی به نام پارك اندیشه‌ها (Park of Ideas) را سازماندهی كرده كه این امكان را برای بچه‌ها و دانش‌آموزان فراهم آورده تا از نزدیك با علوم و تكنولوژی‌های كاربردی تماس داشته باشند.

ـ در سال 2006 شركت نیپون استیل نمایشگاهی به نام روش تولید آهن تاتارا (Tatara) برای دانش‌آموزان مقاطع ابتدایی و راهنمایی برگزار كرد.

ـ انجمن‌های آمریكایی AISI و AIST طرح ابداعات آموزشی متالورژی آهنی را با هدف حمایت از برنامه‌های آموزشی و ایجاد جذابیت بیشتر دوره‌های علمی مواد و متالورژی برای دانشجویان، راه‌اندازی كردند.

ـ در سال 1986 شركت پوسكو دانشگاه علوم و تكنولوژی پوهانگ POSTECH را تاسیس كرد كه به‌عنوان بهترین دانشگاه در زمینه علوم كاربردی در آسیا مطرح است.

ـ دانشگاه تناریس یك واحد دانشگاهی با یك بودجه سالانه 29 میلیون دلاری است كه آموزش‌هایی را به شاغلان صنعتی در برزیل، رومانی، چین و دیگر كشورها ارائه می‌دهد.

ـ سایت steeluniversity.org یك ابتكار جامع در صنعت فولاد است و دارای منابع آموزش الكترونیكی رایگان بوده كه بر روی تمامی مراحل فولادسازی متمركز شده است. این سایت مورد استفاده بیش از 50 دانشگاه از سراسر جهان است كه از توسعه مستمر اشتغال در صنعت فولاد حمایت می‌كند. این سایت در كشورهای انگلستان، چین، اسپانیا، كره، روسیه و آلمان در دسترس كاربران قرار دارد.دیدگاه ها : () 
آخرین ویرایش: - -How do you treat Achilles tendonitis?
دوشنبه 27 شهریور 1396 11:27 ب.ظ
When I initially commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each
time a comment is added I get several e-mails with the same comment.
Is there any way you can remove me from that service?
Bless you!
Dianne
یکشنبه 24 اردیبهشت 1396 11:32 ب.ظ
Hi there it's me, I am also visiting this web page on a
regular basis, this web site is actually good and the
viewers are really sharing good thoughts.
BHW
جمعه 1 اردیبهشت 1396 02:04 ب.ظ
Hello there, I believe your blog might be having browser
compatibility problems. Whenever I take a look at your site in Safari, it looks fine however when opening in IE, it's
got some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up!
Aside from that, excellent site!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر