تبلیغات
صنعت فولاد - نگاهی به تاریخچه وضعیت استخراج سنگ‌آهن در ایران

نگاهی به تاریخچه وضعیت استخراج سنگ‌آهن در ایران

شنبه 1 آبان 1389 12:38 ب.ظ

نویسنده : علی فروزان
ارسال شده در: گندله سازی ،

اشاره: امروزه آهن و فولاد، یکی از اساسی‌ترین پایه‌های فعالیت‌های اقتصادی و صنعتی هر کشور را تشکیل می‌دهند و این به سبب نیاز مبرمی است که انسان برای پیشبرد مقاصد خود در زندگی دارد. با بررسی کارآیی این مواد حیاتی، می‌توان به نقش سازنده آنها پی‌ برد؛ زیرا علاوه بر کاربرد آنها در امر ساختمان‌سازی، پل‌سازی و...، این مواد از عناصر اساسی در صنایع اتوموبیل‌‌سازی، کشتی‌سازی و لوکوموتیوسازی به‌شمار می‌روند و بصورت آلیاژهای مختلف، اساس تکنولوژی ماشین‌آلات را تشکیل می‌دهند. از این رو، با توجه به نقش اساسی و حیاتی كه فولاد بویژه آهن در زندگی بشر امروز ایفا می‌كند، در این شماره، در ادامه سلسله گزارش‌ها با موضوع «نگاهی به معدن و معدنكاری در ایران»، وضعیت سنگ‌آهن موجود در ایران و جهان را مورد بررسی قرار می‌دهیم:


ویژگی‌های فلز آهن

نام آهن (Iron) از واژه آنگلاساکسون ( iron & iren) به معنی فلز مقدس گرفته شده و نماد Fe از واژه لاتین (Ferrum) به معنای آهن اقتباس شده است. این عنصر،‌ یکی از رایج‌ترین عناصر زمین است که تقریبا 5 درصد پوسته زمین را تشکیل می‌دهد و دهمین عنصر فراوان در جهان به‌شمار می‌رود. آهن فلزی است اصلی به رنگ سیاه یا خاکستری و بیش از 300 کانی آهن در طبیعت یافت می‌شود که مهم‌ترین آنها عبارتند از: منیتیت Fe3O4، هماتیت Fe2O3، گوتیت FeOOH، لیمونیت Fe2O3.nH2O، سیدریت FeCO3، شاموزیت FeSiO4، مارتیت و ماگهمیت. 

سنگ معدن‌هایی که آهن از آن استخراج می‌شود نیز بیشتر بصورت اکسیدهای آهن، مانند مگنتیت یا هماتیت هستند که با 2 تا 20 درصد ناخالصی همراهند. این ناخالصی‌ها در کوره از آهن جدا می‌شوند. 


تاریخچه فلز آهن

نخستین نشانه‌های تاریخی استفاده از آهن به زمان سومریان و مصریان بازمی‌گردد. براین اساس، بشر تقریبا 4000 سال قبل از میلاد، با آهن کشف‌شده از شهاب‌سنگ‌ها، اقلام کوچکی مثل سر نیزه و زیورآلات می‌ساخته است. تعداد فزاینده‌ای از اشیای ساخته شده با آهن مذاب در بین‌النهرین، آسیای صغیر و مصر كه در عصر حاضر از هزاره دوم تا سوم قبل از میلاد كشف شده‌اند، نیز حاكی از آن است كه در این دوران، ظاهرا تنها در تشریفات از آهن استفاده می‌شد و آهن فلزی گرانبها و حتی با ارزش‌تر از طلا محسوب می‌شد.
براساس اعلام باستان‌شناسان، انسان در آغاز از آهن طبیعی که بصورت سنگ معدن آهن با درجات خلوص متفاوت حاصل می‌شد، استفاده می‌کرده است. بر این اساس، انسا‌ن‌های پیشین، آهن خالص‌تر را از شهاب‌سنگ‌ها به‌دست می‌آوردند و استفاده از آهن خالص، حدود 1300 سال پیش از میلاد امکان‌پذیر شد. حدس باستان‌شناسان بر آن است كه بشر به‌طور تصادفی، بر اثر حرارت ‌دادن زیاد صخره‌های کانی با استفاده از زغال‌سنگ، آهن خالص به‌دست آورده است. 

در چین نیز نخستین‌‌بار از آهن شهاب‌سنگی استفاده شد. حدود 550 قبل از میلاد در چین، به سبب پیشرفت زیاد تکنولوژی کوره، قابلیت تولید آهن جدیدی بوجود آمد. 

ساخت کوره‌های بلندی که توانایی حرارت‌های بالا را داشت، موجب تولید آهن خام یا چدن توسط چینی‌ها شد. 

از قرن 10 تا 12 در خاورمیانه، جابه‌جایی سریع در تبدیل ابزار و سلاح‌های برنزی به آهنی صورت گرفت. این دوره جابه‌جایی که در زمان‌ها و مناطق مختلفی از جهان روی داد، دوره‌ای از تمدن به نام «عصر آهن» را رقم زد. همزمان با جایگزینی آهن به‌جای برنز، فرآیند کربوریزاسیون کشف شد. در این فرآیند، با افزودن كربن به آهن موجود، آهن را بصورت اسفنجی که مخلوطی از آهن و سرباره به همراه مقداری کربن یا کاربید است، بازیافت می‌کردند. سپس با جدا كردن سرباره آن و اكسیده كردن محتوی کربن، آهن نرم تولید می‌شد. 

در همین زمان،‌ توسعه چدن در اروپا عقب افتاده بود، چون کوره‌های ذوب در اروپا توانایی كمی داشتند. تعدادی از قالب‌گیری‌های آهن در اروپا بین سال‌های 1150 و 1350 بعد از میلاد در دو منطقه در سوئد انجام شد. 

خلاصه آنكه،‌ استخراج آهن از ترکیب‌های طبیعی، به مرور زمان تکامل یافت تا اینکه نخستین کوره استخراج آهن به سبک امروزی، موسوم به «کوره کانالانی»، ابداع شد و امروزه نیز واحدهای بزرگ استخراج و ذوب ‌آهن و فولاد با ظرفیت‌های بالا، تقریبا با تكامل همان كوره‌ها احداث شده است. 

هم‌اكنون سنگ‌آهن همچنان ماده اولیه اصلی روش کوره بلند برای تولید چدن در جهان است. علاوه بر روش کوره بلند، در سال‌های گذشته روش‌های جدیدی نیز به‌کار گرفته شده که با گندله سنگ‌آهن، نرمه و کنسانتره در کوره‌های قوسی و LFS تغذیه می‌شوند. در دهه‌های اخیر چند روش دیگر تولید چدن نیز ابداع شده است. گرچه کاربرد این روش‌ها در ‌آینده گسترده‌تر خواهد شد، اما هنوز کاربرد کوره بلند بیشترین سهم را دارد، زیرا فرآیند کوره بلند هم در حال تحول و بازنگری بوده و به‌دلیل اصلاحاتی در طراحی و ابداع در تجهیزات مهندسی آن توان رقابتی بالایی دارد. یكی از این روش‌ها، روش احیای مستقیم است که نیازی به انرژی زیاد دارد. در این روش،‌ سنگ‌آهن، بوسیله عوامل احیا کننده جامد یا گازی احیا شده و با توجه به مقدار کربن موجود در آهن، این عنصر بصورت چدن و فولاد عرضه می‌شود. آهن اسفنجی نیز از احیای مستقیم سنگ‌آهن به‌دست می‌آید كه عیار آن بین 84 تا 95 درصد است. برای تولید آهن اسفنجی، احیا موجب حذف یا از بین‌رفتن اكسیژن در سنگ‌آهن شده و سنگ را به‌صورت اسفنجی شكلی درمی‌آورد كه معمولا آن را به شكل كلوخه یا گندله‌ای شكل نیز تولید می‌كنند. 


نقش آهن در عصر حاضر

در عصر كنونی، کاربرد آهن از دیگر فلزات بیشتر است و 95 درصد فلزات تولید شده در سراسر جهان را تشکیل می‌دهد. قیمت ارزان و مقاومت بالای ترکیب آهن، استفاده از آن را بویژه در اتوموبیل‌‌ها، بدنه کشتی‌های بزرگ و ساختمان‌ها اجتناب‌ناپذیر می‌کند. «فولاد» معروف‌ترین آلیاژ آهن است و پس از آن، «آهن خام» (با 4 تا 5 درصد كربن و مقادیر متفاوتی ناخالصی از قبیل گوگرد، سیلیکون و فسفر)، «چدن» (شامل 2 تا 5/3 درصد کربن و مقدار کمی منگنز)، «فولاد کربن» (شامل 5/0 تا 5/1 درصد کربن و مقادیر کمی منگنز، گوگرد، فسفر و سیلیکون)، «آهن ورزیده» یا «آهن نرم» (با کمتر از 5/0 درصد كربن)، «فولادهای آلیاژی» (حاوی مقادیر متفاوتی کربن و همراه با فلزات دیگر مانند کروم، وانادیم، مولیبدن، نیکل و تنگستن) و «اکسیدهای آهن» كه عموما در ساخت ذخیره مغناطیسی در کامپیوتر كاربرد دارند؛ از دیگر گونه‌های آهن به‌شمار می‌روند. 


منابع آهن در جهان

با توجه به جایگاه ویژه فولاد در اقتصاد و صنعت هر کشور، آهن بعنوان کالای استراتژیک و یکی از فاکتورهای مورد توجه در زمینه شاخص توسعه‌‌یافتگی کشورهای جهان به‌شمار آمده و سرمایه‌گذاری‌های مختلفی در زمینه توسعه این صنعت صورت گرفته است. 

تولید فولاد در نیم قرن گذشته دستخوش تغییر و تحولات زیادی شده است. 

اگرچه آهن بعنوان قدیمی‌ترین فلز به‌کار گرفته شده توسط بشر شناخته می‌شود، اما هنوز روش‌های جدید برای استخراج و بهبود کیفیت این محصول قابل بررسی است. 

هم‌اكنون استخراج سنگ‌آهن در 48 کشور صورت می‌گیرد كه چین، برزیل، استرالیا، روسیه و هند با تولید 70 درصد سنگ‌آهن جهان، 5 کشور عمده تولیدکننده آهن محسوب می‌شوند. 

در این حال، سازمان مطالعات زمین‌شناسی آمریكا، چین، برزیل، استرالیا، هند، روسیه، اوكراین و ایالات متحده را بعنوان 7 كشور عمده تولید سنگ‌آهن معرفی كرده كه 85 درصد از كل تولید جهانی این ماده معدنی را برعهده دارند و 3 شركت بزرگ بین‌المللی "C.V.R.D" برزیلی، ریوتینتوی انگلیسی ـ استرالیایی و بی‌اچ‌پی بیلیتون استرالیایی نیز كه توانسته‌اند 37 درصد از سهم جهانی سنگ‌آهن را در اختیار بگیرند، بعنوان 3 غول صنعت سنگ‌آهن جهان معرفی شده‌اند. 


منابع آهن در ایران

عمده کانسارهای سنگ‌آهن كشف شده در ایران، به انواع ماگمایی، دگرسانی ـ گرمابی، رسوبی ـ گرمابی،‌ رسوبی و دگرگونی تقسیم می‌شوند. 

تاكنون مجموع ذخایر و منابع سنگ‌آهن در ایران که اکتشاف تفصیلی آنها به پایان رسیده حدود 3/4 میلیارد تن برآورد شده است. کانی‌های آهن تشکیل‌دهنده کانسارهای آهن ایران بیشتر از نوع کانی‌های اکسید (منتیت و هماتیت) بوده و روی سایر ترکیبات آهن فعالیتی صورت نگرفته است. 

در سال گذشته، 9/34 میلیون تن سنگ‌آهن از 99 معدن فعال سنگ‌آهن کشور استخراج شده است. از 112 معدن سنگ‌آهن موجود در کشور كه 105 معدن سنگ‌آهن متعلق به بخش خصوصی و تعاونی و 7 معدن در دست بخش دولتی است؛ هم‌اكنون 13 معدن غیرفعال است. میزان ذخایر قطعی معادن فعال بیش از 2 میلیارد و 355 میلیون تن گزارش شده كه عمدتا در استان‌های خراسان‌رضوی،‌ اصفهان،‌ زنجان،‌ سمنان،‌ فارس، كرمان،‌ مركزی،‌ هرمزگان، یزد و كردستان واقع شده‌اند. 


کانسارهای آهن ایران

کانسارهای سنگ‌آهن در تمام سطح کشور وجود داشته و قابل رویت هستند، اما فقط تعداد محدودی از آنها مورد ارزیابی و اکتشاف قرار گرفته‌اند. نتایج عملیات اکتشافی و مطالعات انجام شده حاکی از آن است که محدوده مناطق آهن‌دار ایران به 4 زون تفکیک می‌شود که عبارتند از: زون همدان ـ اصفهان ـ کرمان (كه مهم‌ترین کانسار این زون، معادن گل‌گهر سیرجان در استان کرمان است)؛ زون زنجان ـ سمنان ـ خراسان (كه بزرگ‌ترین کانسار این زون، معادن سنگ‌آهن سنگان در استان خراسان است)؛ زون انارک ـ بافق ـ یزد ـ کرمان (كه مهم‌ترین کانسار این زون، معادن چغارت و چادرملو است) و زون حوزه خلیج فارس بوشهر ـ بندرعباس ـ زاهدان؛ علاوه بر این‌ها،‌ کانسارهای پراکنده‌ای نیز در نواحی ملایر، کاشان،‌ نائین و ... كشف شده‌اند. 

ـ گل‌گهر: معدن سنگ‌آهن گل‌گهر در 55 كیلومتری جنوب غرب سیرجان قرار دارد. پیشینه تاریخی استخراج این معدن با توجه به مداركی كه به‌دست آمده حداقل به 900 سال پیش می‌رسد. این ناحیه معدنی، در سال 1348 مورد شناسایی قرار گرفت. در این ناحیه، شامل 6 ذخیره سنگ‌آهن، پتانسیل‌های بالایی از سنگ‌آهن با عیار مناسب و ذخیره قابل توجه شناسایی شده است. با توجه به مطالعات ژئوفیزیکی اولیه، مجموع ذخایر 6‌گانه گل‌گهر بیش از یك میلیارد و 135 میلیون تن تخمین زده شده که با توجه به مطالعات اکتشافی انجام شده اخیر، ذخایر موجود بیش از این مقدار نیز برآورد می‌شود. 

ـ سنگان: این کانسار در 250 کیلومتری جنوب‌شرقی مشهد و 18 کیلومتری شمال‌شرقی سنگان قرار دارد. در این معدن کانسارهای آهن را به دو تیپ تقسیم کرده‌اند كه میانگین عیار تیپ یك، 53 درصد و تیپ دو، کمی بیش از 33 درصد است. معادن سنگ‌آهن سنگان برای نخستین‌بار حدود ۶۰۰ سال پیش با عنوان معادن سنگ‌آهن خواف معرفی و عملیات اكتشافات اولیه آن حدفاصل سال‌های ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۸ انجام شد. نتایج مطالعات انجام شده حاکی از آن است که ذخیره زمین‌شناسی این معدن حدود ۲/۱ میلیارد تن برآورد می‌شود. 

ـ چغارت: عملیات اکتشافی معدن سنگ‌آهن چغارت در 133 کیلومتری جنوب‌شرقی یزد و 13 کیلومتری شمال‌شرقی بافق هم در تیر 1340 صورت گرفت و عملیات اکتشافی تکمیلی آن نیز در سال 1354 با ذخیره‌ای معادل 216 میلیون تن پایان یافت. بهره‌برداری از این معدن که نخستین معدن سنگ‌آهن ایران محسوب می‌شود، از سال 1350 توسط شرکت سنگ‌آهن مرکزی ایران آغاز شده است. 

ـ چادرملو: معدن سنگ‌آهن چادرملو در قلب کویر مرکزی ایران، در جنوب ساغند، 180 کیلومتری شمالی‌شرقی یزد و 300 کیلومتری جنوب طبس قرار گرفته است. این معدن در سال 1319 شناسایی و از سال 1342 اكتشاف آن آغاز شد. ذخیره این معدن 400 میلیون تن، ذخیره قابل استخراج آن 320 میلیون تن، ‌عمر این معدن با توجه به ظرفیت تولید فعلی 50 سال و مجموع محصول نهایی تولیدی معدن چادرملو 200 میلیون تن اعلام شده است. 


نكته پایانی

هم‌اكنون از ذخایر سنگ‌آهن کشور، سالانه تنها 7/0 درصد به استخراج می‌رسد. با توجه به اینكه براساس سند چشم‌انداز 20 ساله، ایران در سال 1404 به تولید 55 میلیون تن فولاد خام دست خواهد یافت، تا آن سال، دست‌کم باید 90 میلیون تن سنگ‌آهن در سال به تولید برسد كه دستیابی به این هدف، عزم جدی، توجه ویژه، برنامه‌ریزی مناسب و در یك كلام، «همت و تلاش مضاعف» مسئولان و متولیان امر را می‌طلبد.
دیدگاه ها : () 
آخرین ویرایش: - -buy cialis online
جمعه 16 آذر 1397 01:00 ق.ظ

Amazing tons of excellent knowledge!
40 mg cialis what if i take cialis name brand cheap generic for cialis recommended site cialis kanada safe site to buy cialis online cialis rckenschmerzen how does cialis work cialis official site cialis para que sirve cialis super kamagra
Buy generic cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 05:33 ق.ظ

You actually suggested it really well.
tadalafil generic cialis online buy name brand cialis on line usa cialis online cialis manufacturer coupon we like it safe cheap cialis we like it cialis price buy cialis enter site 20 mg cialis cost prix de cialis
buy tadalafil pills
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:29 ق.ظ

You have made the point.
tadalafil tablets best generic drugs cialis cialis generisches kanada safe site to buy cialis online look here cialis order on line cialis sale online buy online cialis 5mg are there generic cialis viagra vs cialis generic for cialis
buy cialis delhi
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:02 ق.ظ

Thanks a lot! Ample data.

free generic cialis cialis 5 effetti collaterali safe site to buy cialis online cialis for bph cialis reviews we use it cialis online store cialis tablets cialis generika we recommend cialis best buy cialis en mexico precio
Cialis generic
سه شنبه 13 آذر 1397 01:04 ب.ظ

You stated this superbly!
cialis coupons cost of cialis cvs only here cialis pills cialis pills in singapore cialis pills boards sublingual cialis online i recommend cialis generico dose size of cialis brand cialis generic cialis 20mg prix en pharmacie
Cialis pills
سه شنبه 13 آذر 1397 01:34 ق.ظ

Truly plenty of valuable info.
costo in farmacia cialis click here take cialis can i take cialis and ecstasy we like it safe cheap cialis cialis pills boards cialis 5 mg effetti collateral canadian cialis how to purchase cialis on line buy cheap cialis in uk price cialis best
Cialis online
دوشنبه 12 آذر 1397 12:32 ب.ظ

Excellent information. Regards!
cuanto cuesta cialis yaho 40 mg cialis what if i take cialis generique 5 mg how to purchase cialis on line click now cialis from canada click here take cialis calis get cheap cialis purchase once a day cialis cialis patentablauf in deutschland
Generic cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 01:14 ق.ظ

Nicely put. Appreciate it!
cialis generic availability cialis therapie cialis 200 dollar savings card cialis coupons 5 mg cialis pharmacie en ligne pastillas cialis y alcoho enter site 20 mg cialis cost opinioni cialis generico cialis online non 5 mg cialis generici
buy tadalafil no prescription
یکشنبه 11 آذر 1397 12:07 ب.ظ

Wow tons of great data!
are there generic cialis cialis great britain look here cialis order on line cialis prezzo al pubblico bulk cialis acquistare cialis internet cost of cialis cvs cialis dosage amounts cialis lowest price cialis cuantos mg hay
Cialis generic
یکشنبه 11 آذر 1397 01:06 ق.ظ

Good info. Thanks a lot!
canadian drugs generic cialis cialis side effects dangers cialis 100mg suppliers cialis 100mg suppliers il cialis quanto costa cialis manufacturer coupon cialis sale online cialis australia org cialis side effects dangers cialis coupons printable
Cialis online
شنبه 10 آذر 1397 11:56 ق.ظ

Good material. Cheers.
tadalafil 10 mg cialis online napol cialis tablets buy cialis sample pack cialis canadian drugs buying cialis overnight cialis soft tabs for sale ou trouver cialis sur le net cialis lilly tadalafi cialis flussig
buy cheap cialis coupon
شنبه 10 آذر 1397 12:38 ق.ظ

Excellent tips. Kudos!
cialis coupon acheter cialis kamagra cialis canada on line cialis preise schweiz viagra vs cialis when can i take another cialis cialis wir preise viagra or cialis non 5 mg cialis generici only best offers cialis use
Cialis canada
جمعه 9 آذر 1397 01:09 ب.ظ

Amazing stuff. Regards.
cialis rezeptfrei cialis prices in england only here cialis pills cialis 5 mg cialis italia gratis cialis sans ordonnance cialis online cipla cialis online cialis online holland purchasing cialis on the internet
Buy cialis online
جمعه 9 آذر 1397 01:32 ق.ظ

Superb content. Thanks a lot.
look here cialis cheap canada achat cialis en suisse buying cialis on internet no prescription cialis cheap cialis daily new zealand cialis alternative generic cialis in vietnam cialis reviews cialis professional yohimbe only best offers cialis use
buy tadalafil
پنجشنبه 8 آذر 1397 02:11 ب.ظ

Awesome forum posts, Thank you.
generic cialis at walmart callus cost of cialis cvs generico cialis mexico order cialis from india cialis en 24 hora cialis generisches kanada cialis price in bangalore how do cialis pills work generic cialis tadalafil
Cialis 20 mg
پنجشنبه 8 آذر 1397 01:54 ق.ظ

You actually mentioned that really well.
deutschland cialis online effetti del cialis fast cialis online cialis online 40 mg cialis what if i take deutschland cialis online interactions for cialis cialis patentablauf in deutschland generic cialis with dapoxetine cialis 20 mg cost
buy cialis usa
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:27 ب.ظ

Thanks! I like this.
precios cialis peru cialis ahumada acheter du cialis a geneve cialis therapie cialis rezeptfrei purchase once a day cialis cialis cost cialis et insomni cialis for sale south africa purchasing cialis on the internet
Cialis canada
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:29 ق.ظ

Excellent content. Many thanks!
try it no rx cialis click here to buy cialis preis cialis 20mg schweiz cipla cialis online free cialis achat cialis en europe cialis rezeptfrei sterreich cialis with 2 days delivery cialis alternative cialis online holland
levitra
پنجشنبه 19 مهر 1397 06:05 ق.ظ

You said it very well.!
buy levitra 10mg levitra 20 mg bayer prezzo buy levitra generic levitra online buy levitra levitra generic buy levitra levitra online cheap 20mg levitra levitra prices
Cialis pills
سه شنبه 10 مهر 1397 04:25 ق.ظ

Terrific advice. Thanks a lot.
safe site to buy cialis online online prescriptions cialis comprar cialis 10 espa241a we like it safe cheap cialis cialis venta a domicilio prescription doctor cialis prices for cialis 50mg cialis authentique suisse overnight cialis tadalafil tadalafil
Buy cialis online
یکشنبه 8 مهر 1397 01:49 ق.ظ

With thanks. Great stuff.
buying brand cialis online cialis generika in deutschland kaufen prix de cialis cialis 5 mg schweiz buy cialis online cialis italia gratis cialis 20 mg best price cialis professional from usa generic cialis levitra discount cialis
canadian pharmacy viagra brand
شنبه 31 شهریور 1397 04:36 ب.ظ

Nicely put. Thanks a lot.
canadian medications 247 pharmacy canada pharmacy canada reviews top rated canadian pharmacies online drugstore online how safe are canadian online pharmacies canadianpharmacyusa24h is it legal canadian pharmacy viagra canada viagra canadian prescriptions online
viagravonline.com
چهارشنبه 28 شهریور 1397 06:15 ب.ظ

You actually said this terrifically.
cialis free trial preis cialis 20mg schweiz cialis kaufen bankberweisung how to purchase cialis on line cialis uk tadalafil 10 mg cost of cialis cvs cialis 50 mg soft tab buy cialis online cheapest free cialis
http://cialisyoues.com/
سه شنبه 27 شهریور 1397 03:03 ب.ظ

Wonderful material. Thanks.
cialis farmacias guadalajara venta de cialis canada cialis ahumada cialis authentique suisse venta de cialis canada cialis 20mg cialis 5 mg schweiz legalidad de comprar cialis canadian cialis cialis dosage recommendations
http://viagraky.com/
پنجشنبه 15 شهریور 1397 03:12 ق.ظ

You made your stand very clearly..
prices for cialis 50mg cialis free trial the best site cialis tablets the best site cialis tablets cialis en mexico precio we recommend cheapest cialis cialis online nederland click now cialis from canada effetti del cialis buy cialis uk no prescription
canadian pharmacies online
سه شنبه 13 شهریور 1397 07:08 ب.ظ

Incredible plenty of fantastic info.
online pharmacies mexico canada vagra drugs for sale safe canadian online pharmacies the best canadian online pharmacies best canadian pharmacy online pharmacies northwest pharmacies mail order canadian prescriptions online buy viagrow
withoutadoctorsprescriptions.com
سه شنبه 13 شهریور 1397 03:42 ق.ظ

Great information, Thanks!
viagra super active where can i buy viagra safely online buy sildenafil citrate online buy viagra forum how to buy viagra online without a prescription buy viagra nz sildenafil online pharmacy viagra side effects how can i buy viagra without seeing a doctor buy legal viagra
Cialis online
دوشنبه 12 شهریور 1397 08:05 ب.ظ

You expressed it exceptionally well.
chinese cialis 50 mg cialis qualitat how to purchase cialis on line cialis generique cialis cipla best buy 5 mg cialis coupon printable cialis 20 mg best price cialis generico online cialis para que sirve cialis cipla best buy
http://cialisonli.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 01:33 ق.ظ

Kudos! Wonderful information.
5 mg cialis pharmacie en ligne generic cialis tadalafil i recommend cialis generico cialis dosage amounts we recommend cheapest cialis trusted tabled cialis softabs buy original cialis miglior cialis generico cialis generico milano cialis dosage amounts
http://cialisvipsale.com/
یکشنبه 11 شهریور 1397 12:32 ب.ظ

Seriously lots of awesome info.
pastillas cialis y alcoho cialis 20 mg effectiveness cialis free trial cialis from canada cialis en mexico precio cialis daily dose generic purchasing cialis on the internet cialis kaufen wo comprar cialis 10 espa241a buy cialis online legal
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30