تبلیغات
صنعت فولاد - واحد های فولادسازی

واحد های فولادسازی

چهارشنبه 13 آذر 1387 10:10 ب.ظ

نویسنده : علی فروزان
ارسال شده در: فولادسازی و بیلت ،

  

چکیده

اساسا واحد کوچک فولاد یا مینی میل (mini-mill)   کارخانه‌ای است مشتمل بر ذوب قراضه در کوره قوس الکتریکی، ریخته‌گری در واحد ریخته‌گری مداوم شمشال (billet) و نورد گرم میلگرد و مفتول. ظرفیت چنین واحدی منوط به فروش فولاد ساختمانی و فروش محصول برای خرید قراضه است. دو مشخصه عمومی در طراحی واحد فولاد آن است که ۵۰ درصد قراضه محلی موجود را مصرف کند و حدود ۵۰ درصد نیاز محلی به فولادهای ساختمانی را پاسخگو باشد. یک محدودیت دیگر آن است که معمولا حداکثر فاصله برای حمل را ۴۰۰ کیلومتر در نظر می‌گیرند. یکی از نکات اصلی در طراحی واحد، موازنه ظرفیت قسمت‌های مختلف است، به گونه‌ای که حداکثر استفاده از همه آنها به عمل آید. واحدهایی که شمشال می‌خرند و به میلگرد و مفتول نورد می‌کنند (واحدهای صرفا نوردی: reroller) "واحد کوچک فولاد" در نظر گرفته نمی‌شوند.

مقدمه

در سال‌های گذشته تلاش‌هایی در جهت توسعه صنایع فولاد صورت گرفته است، با این فرض که با افزایش ظرفیت، بهره‌وری اقتصادی بهتر می‌شود. تحلیل اقتصادی برخی محققان این بود که با افزایش تولید هم هزینه سرمایه‌گذاری و هم عملیات کاهش می‌یابد. واحد فولاد ایده‌آل از نظر این افراد باید تولید سالانه ۲۰ میلیون تن داشته باشد (که چنین واحدی هرگز ساخته نشده است!)

اما برخی محققان نشان داده‌اند که هزینه واحدهای خیلی بزرگ بیش از واحدهای کوچک است. مثلا در سال 1982 نسبت هزینه به ظرفیت سالانه برای واحدهای بزرگ 1200-1500دلار بر تن بود، اما برای واحدهای کوچک 250 -300 و برای واحدهای صرفا نوردی 100-150 دلار بر تن.

واحد کوچک ظرف ۲۸ ماه نصب می‌شود و به ظرفیت اسمی و کامل می‌رسد، در حالی که واحد خیلی بزرگ چهار یا پنج سال وقت لازم دارد. با توجه به مقدار بهره و تورم، کل هزینه برای سرمایه‌گذاری واحدهای بزرگ بالغ بر 25-30 درصد می‌شود، در حالی که برای واحدهای کوچک بیشتر از ۱۰ درصد نیست.

به دلیل تجهیزات ساده کارخانه، تولید هر تن فولاد بر نفر ساعت، در واحدهای کوچک بصرفه‌تر است. با یک حساب سرانگشتی، تولید برای این واحدها 500-800 تن بر نفر ساعت، و برای واحدهای بزرگ غربی 200-400 تن بر نفر ساعت است. به علاوه، واحد کوچک فولاد به دلیل زمان کوتاه طراحی تا عمل، بیشتر می‌تواند از تکنولوژی جدید بهره ببرد. مسائل ارتباطی و اداری نیز در واحدهای کوچک کمتر است.

رشد واحدهای کوچک فولاد

اولین واحد کوچک فولاد در حدود سال 1935  ساخته شد. در سال 1972 تعداد کل این واحدها در دنیای غرب به 130 واحد با ظرفیت کل ۱۵ میلیون تن در سال رسید. از این تاریخ به بعد، ظرفیت واحدها به سرعت افزایش یافت و در سال 1977 به 49 و در سال 1983  به 63  میلیون تن (با 305 واحد) رسید. در سال 1983 ظرفیت کوره‌های قوسی در دنیای غرب 180 میلیون تن بود که 39 درصد آن در واحدهای کوچک نصب شده بود.

رشد واحدهای ریخته‌گری مداوم نیز جالب است. در واحدهای کوچک فولاد در غرب، 96 درصد فولاد به صورت مداوم ریخته‌گری می‌شود در حالی که واحدهای دیگر تنها تا 37 درصد از ریخته‌گری مداوم استفاده می‌کنند. اولین واحدهای کوچک برای ظرفیت‌های 10 تا 20 هزار تن ساخته شدند، اما به سرعت رشد کردند و به محدوده معمولی 60 تا 500 هزار تن رسیدند. امروزه تعدادی واحد کوچک برای ظرفیت یک میلیون تن طراحی شده‌اند. محصولات واحدهای کوچک معمولا میلگرد و مفتول فولاد کم کربن است. این امر، استفاده از این واحدها را بهبود می‌بخشد. در سال‌های اخیر، پیشرفت تجهیزات و روش‌های تولید، کیفیت فولاد را افزایش داده است. امروزه در آمریکا بیشتر مفتول، میلگرد آجدار و مقاطع سبک در واحدهای کوچک تولید می‌شود. در آینده میلگردها و مقاطع متوسط نیز تولید می‌شود. امروزه این واحدها تنها تعداد محدودی استفاده از روش جدید ریخته‌گری امکان وارد شدن واحدهای کوچک به این بازار نیز وجود دارد.

فولادسازی

همان‌گونه که قبلا اشاره شد، واحدهای کوچک فولاد قراضه را در کوره‌های قوس الکتریکی ذوب می‌کنند. با نصب ترانسفورمر پر قدرت (Ultra High Power)  زمان عملیات از ۳ تا ۴ ساعت به 60 تا 70 دقیقه می‌رسد، بنابراین، در واحدهای موچک مدرن، امکان 20 تا 23 ذوب در روز وجود دارد. کوره‌های قوسی معمولی با برق متناوب (AC)  کار می‌کنند، گرچه پس از سالیان متمادی تحقیق و بررسی، اولین کوره با جریان مستقیم (DC)  نیز در واحد کوچک فولاد فرانسه در سال 1984 نصب شد. مزایای کوره DC  عبارتند از کاهش مصرف الکتریسیته، سر و صدای کمتر و اشکالات کمتر الکتریکی. واحدهای کوچک، بخصوص آنها که فولادهای مرغوب تولید می‌کنند، امروزه به استفاده از تکنولوژی تصفیه پاتیلی روی آورده‌اند.

برای به دست آمدن همگنی حرارتی و ترکیبی، پاتیل با استفاده از گاز خنثی (آرگون یا نیتروژن) همزده می‌شود. امروزه این روش ساده و ارزان محسوب می‌شود. تصفیه و گرم کردن توسط کوره‌های پاتیلی و تجهیزات گاززدایی انجام می‌شود. تکنولوژی فولادسازی در کوره‌های قوسی به سرعت رو به توسعه و بهبود است. تا چند سال پیش، بهره‌وری t/MVAhr  مورد نظر بود. با استفاده از ترانسفورمرهای پر قدرت UHP، پیشگرم کردن قراضه، مشعل‌های اکسیژن ـ سوخت و دمش اکسیژن، زمان تخلیه به 60 تا 70 دقیقه کاهش یافته است.

به تازگی فرایندهای فولادسازی مداوم مطرح شده است. قراضه در یک تونل گرم شده پیشگرم می‌شود و به طور مداوم از طریق یک کانال لرزان به کوره منتقل می‌گردد. کوره در همه وقت می‌تواند با حداکثر توان کار کند، زیرا از ظرفیت کوره به خوبی بهره‌برداری می‌شود. سرعت تولید به دمای پیشگرم بستگی دارد.

فرایند مداوم هر 40 تا 50 دقیقه یک پاتیل مذاب به دست می‌دهد، و سپس فولاد مذاب در پاتیل تصفیه می‌شود. گرچه اساس واحدهای کوچک فولاد استفاده صد در صد از قراضه به عنوان تنها منبع فلزی بود، امروزه بیش از 100 واحد وجود دارد که آهن اسفنجی به روش احیاء مستقیم ـ اغلب با استفاده از فرایند میدرکس ـ تولید می‌کنند. شرکت‌های مانسمان دماگ و لورگی تکنولوژی جدیدی در تولید آهن خام ارائه داده‌اند که منبع بر استفاده از زغال سنگ به عنوان تنها منبع انرژی مبتنی است. آهن مذاب با مقدار کربن کنترل شده 1/0 تا 6/2 درصد در یک کوره دوار تولید می‌شود. تکنولوژی پلاسما نیز در احیای سنگ آهن به طریق مستقیم مورد آزمایش قرار گرفته است. در آینده ممکن است این روش برای واحدهای کوچک مورد توجه باشد.

ریخته‌گری

سرعت فرایند در واحدهای کوچک عمدتا به نحوه استفاده از ریخته‌گری مداوم بستگی دارد. واحدهای کوچک از شمشال و آن نوع فولادهایی که به سادگی ریخته‌گری می‌شوند استفاده می‌کنند. محدوده کوچک محصولات باعث می‌شود که از ریخته‌گری متوالی استفاده شود و بنابراین بازده بالا رود. در ریخته‌گری شمشمال، اجتناب از اکسایش مجدد مذاب بین پاتیل و تاندیش معمولا با استفاده از یک لوله ساده آب‌بندی شده انجام می‌گیرد. در تولید فولادهای مرغوب، استفاده از این وسیله برای کاهش آخال‌های غیرفلزی ضروری است. برای افزایش منطقه دانه‌های محوری (equiaxed grains) و بهبود جدایش مرکزی (central segregation) از همزن القایی (induction stirrer) در قسمت خارج از قالب استفاده می‌شود. همزن القایی حفره‌های گازی و آخال‌های زیر سطحی را کاهش می‌دهد. با توجه به تاثیر همزن القایی در تولید یک پوسته منجمد شده با ضخامت یکنواخت، سرعت ریخته‌گری افزایش می‌یابد. یک پیشرفت مهم در تکنولوژی ریخته‌گری عرصه زنجیر سخت
  (rigid dumy bar)انحنادار است که با آن پارگی خط (breakout)  کاهش می‌یابد، هدایت آن به درون قالب به راحتی صورت می‌گیرد و آماده‌سازی دوباره آن بلافاصله پس از آنکه انتهای شمش ماشین کشنده(machine withdrawal) را ترك كرد صورت می‌گیرد. طرح‌های مختلف ریخته‌گری افقی امروزه مطرح شده است و قطعات در آینده برای کاهش هزینه و بهبود کیفیت در واحدهای کوچک به کار گرفته خواهد شد. محافظت مذاب در فاصله بین تاندیش و قالب از جذب گاز و اکسایش مجدد آن جلوگیری می‌کند.

نورد

در سابق شمشمال‌های حاصل از ریخته‌گری در بستر خنک کننده سرد و در کوره‌های هل دهنده (pusher)  یا گامی (walking beam)  پیشگرم می‌شد. امروزه سعی بر استفاده از شارژ گرم شمشال‌ها یا نورد مستقیم به منظور صرفه‌جویی در مصرف انرژی است. در واحدهای قدیمی‌تر اغلب از روش باز (open train) برای نورد میلگرد و مفتول استفاده می‌شود. واحدهای جدید معمولا از روش مداوم مستقیم با 15 تا 25 قفسه و معمولا ترکیبی از میلگرد و مفتول استفاده می‌کنند. میلگرد در یک قفسه و مفتول اغلب در دو قفسه نورد می‌شود. معمولا خط نورد مستقیم مداوم دارای ۷ قفسه در نورد اولیه، ۸ قفسه میانی و یک یا دو بلوک نهایی با ۸ تا ۱۰ قفسه است.

نورد اولیه

در گذشته، ابعاد معمولی شمشال مورد استفاده در واحدهای کوچک فولاد 140 میلیمتر مربع یا بیشتر از 100 تا 120 میلیمتر مربع بود. برای افزایش تولید و بازده، تلاش در جهت بالابردن ابعاد تا ۱۲۰ میلیمتر متمرکز شده است. بنابراین، قفسه‌های اولیه با یک بلوک فشرده جایگزین شده‌اند. سازنده‌هایی چند برای بلوک وجود دارد، از جمله مورگان (Morgan)  كه بلوك‌های 4 و 6 قفسه‌ای برای مقادیر زیاد کاهش سطح مقطع طراحی کرده است. یک بلوک ۴ قفسه‌ای می‌تواند جایگزین 6 قفسه معمولی شود. در یک نورد با استفاده از غلتک‌های بدون شیار (grooveless) شمشال 175 میلیمتر مربع در طی یک عبور (pass)  از بلوک به 75 میلیمتر می‌رسد. این بدان معناست که به طور متوسط 8/35  درصد کاهش سطح مقطع در هر قفسه و کلا 9/5 درصد تغییر طول نسبی وجود دارد. مورگاردشامر (Morgardshammer)  نیز تلاش‌هایی در این زمینه کرده است. در بلوک ۵ قفسه‌ای، متوسط کاهش سطح مقطع در هر قفسه 40 درصد با استفاده از شیارهای الماسی است. یک شمشال 150 میلیمتر مربعی در یک عبور به بیضی 30 * 70 تبدیل می‌شود و کل تغییر طول نسبی 7/10 درصد است.  بلوک اولیه با غلتک‌های یک سر درگیر توسط پومینیـ فورل (pomini-Forrel) ساخته شده است. زیماگ (Siemag)  نیز قفسه اولیه غلتکی ساخته است.

نورد سه تایی

در نورد مستقیم، محصولات عبارتند از میلگرد، مفتول و مقاطع کوچک، نظیر نبشی، ناودانی و غیره. برای محصولات پهن، مثل صفحه و تسمه، این نوع نورد مناسب نیست. بدین منظور، نیاز به یک نورد اولیه معکوس وجود دارد که مناسب‌ترین آن نورد سه تایی است. این نورد یک بلوک ۳ قفسه‌ای بسیار فشرده است که به صورت قفسه‌های عمودی ـ افقی ـ عمودی تربیت یافته است. این نورد ابتدا برای نورد تخال‌های نازک و تبدیل گوشه‌ها به بیضی یا مربع برای تغذیه نورد میانی یک نورد میلگرد توسعه یافته بود. با توجه به استفاده از غلتک‌های تخت و نورد معکوس در چند عبور، نورد یک شمشه (bloom)  مربع یا تخت به شکل‌ها و اندازه‌های مختلف، برای به تناسب درآوردن آن برای نورد بعدی در محصولات بلند نظیر میلگرد، مفتول، مقاطع یا محصولات تخت و تسمه نازک قابل قبول است. توجه به نکات زیر در پروژه بازسازی و توسعه محدوده محصول جالب است:

·   میلگرد 10ـ30 میلیمتر، کلاف مفتول ۷ تا 12 میلیمتر، تسمه گرم ۳ تا ۵ در ۳۰۰ میلیمتر

·   نوع فولاد: کم کربن و پر کربن، ضد زنگ

·   ماده اولیه: کم کربن و پرکربن، ضد زنگ

با نورد سه تایی، شمشال‌ها یا شمشمه‌های ریختگی و کنده (ingot)  در طی ۹ عبور در بلوک به مقطع 42 * 42  میلیمتر نورد می‌شوند. شمشه تخت در طی ۷ عبور در بلوک به مقطع 200*300 میلیمتر نورد می‌شود. نورد سه تایی همزمان می‌تواند یک نورد مداوم را برای میلگرد و یک نورد کوتاه را برای تسمه تغذیه کند. از آنجا که تمام غلتک‌ها بدون شیار هستند و فاصله بین دو غلتک (gap) بسیار سریع تغییر می‌کند، می‌توان به سرعت، عبورهای مختلف را به تناسب نورد، با ابعاد مختلف، برای محصولات گوناگون انتخاب کرد. در نورد سه تایی می‌توان محصول تخت را تا اندازه نهایی نورد کرد بنابراین نورد سه تایی برای محدوده وسیعی از محصولات بسیار مناسب است. نورد مستقیم معمولی نمی‌تواند این محدوده را بپوشاند.

نورد انعطاف‌پذیر

برنامه نورد معمولا وسیع و متنوع است، به گونه‌ای که آماده‌سازی‌های متوالی را برای تغییر غلتک‌ها و شیارها (grooves) و تنظیم راهنماها (guides)  می‌طلبد که زمانبر است. آماده‌سازی برای شکل و ابعاد جدید محصول ممکن است توقف 20 تا 60 دقیقه‌ای یا حتی بیشتر را باعث شود. در نورد بدون شیار، تنها فاصله غلتک‌ها ـ بدون هیچ گونه توقفی ـ تنظیم می‌شود. هنگامی که ابعاد محصول نورد شده، در مقایسه با قطر غلتک، بزرگ باشد غلتک‌های تخت کاملا برای نورد شمشه و شمشال مناسب هستند. برای اندازه‌های نازک ـ میلگرد کوچک و مفتول ـ نورد پایدار نیست و راهنماهای دقیقی مورد نیاز است که خود مسائلی را در پی دارد.

یک برنامه کالیبر تخت ـ بیضی که نگارنده ارائه کرده "خود راهنما" (self rolling) است، یعنی در آن تنها راهنماهای ساده برای اندازه‌های مختلف لازم است، با این برنامه، تمام محصولات بدون تغییر غلتک و شیار نورد می‌شوند و بنابراین بازده نورد زیاد است. یک تکنیک جدید برای تهیه نبشی و ناودانی از ابعاد مناسب تخت، نورد پربازدهی را از این محصولات در پی دارد.

نورد مستقیم

پرمصرف‌ترین انرژی در نورد، کوره پیشگرم است. با نورد مستقیم، مقدار زیادی انرژی صرفه‌جویی می‌شود. شمشال فولادی معمولا در محدوده دمایی 1150 تا 1200درجه سانتیگراد نورد می‌شود. از آنجا که دما بعد از ریخته‌گری و انتقال به اولین قفسه نورد ممکن است کمتر از این شود، شمشال را پیشگرم می‌کنند. تحقیقاتی که در زمینه نورد در دمای کم انجام شده است نشان می‌دهد که امکان نورد فولادهای معمولی در دمای تا 750 درجه سانتیگراد وجود دارد. گرچه بار نورد افزوده می‌شود، اغلب کارخانه‌های نورد میلگرد ظرفیت و توانایی استفاده از دمای کن نورد را دارند.

نورد شاخه‌ای

به هنگام نورد میلگردها و مفتول‌های نازک، بهره‌وری به صورت طبیعی کم است. برای افزایش تولید، تکنیک نورد شاخه‌ای (slit rolling) بازدهی خوبی دارد و هزینه کمی در مقایسه با نورد دو خطی (strand rolling)  می‌برد.

صرفه‌جویی در مصرف انرژی

تغییرات بازار جهانی در مورد انرژی حتی بر واحدهای کوچک فولاد فشار می‌آورد تا مصرف انرژی را بهبود بخشند. در یک کوره قوسی آلمانی، مصرف انرژی الکتریکی از 630 به 400 کیلووات ساعت بر هر تن فولاد کاهش یافت. برای کارخانه‌های نورد، امکان صرفه‌جویی در جدول ۲ نشان داده شده است.

در اغلب کارخانه‌های نورد، با استفاده مناسب از انرژی، صرفه‌جویی زیادی می‌توان انجام داد.

محصولات تخت

در گذشته، نیاز به محصولات بلند در مراحل صنعتی شدن، عمده مصرف فولاد را در بر می‌گرفت، اما توسعه صنعت سهم محصولات تخت را افزایش داده است. به عنوان نمونه، در سال 1960 در مکزیک مصرف فولاد 15/1 میلیون تن با 40 درصد محصولات تخت بوده است. در سال 1978 مصرف به 05/6 میلیون تن با 58 درصد محصولات تخت رسید. یک کارخانه مدرن نورد گرم تسمه، 3 تا 5 میلیون تن تسمه پهن در سال تولید می‌کند (که هزینه کارخانه بسیار بالاست). این کارخانه‌ها برای کشورهای پیشرفته مناسب نیستند، بنابراین اخیرا تکنیک ریخته‌گری تختال نازک (thin slab casting)  و ریخته‌گری تسمه به وجود آمده است که هزینه سرمایه‌گذاری و عملیات آن کمتر است. مشخصات تکنولوژی‌های جدید در جدول ۳ آمده است.

در ریخته‌‌گری تختال نازک، مثلا مدل Hazeleh  و نیز Hitachi و kawasaki، فولاد بین دو تسمه متحرک فولادی ـ که یک قالب نازک تشکیل می‌دهند ـ ریخته می‌شود. اختلاف این دو کارخانه در آن است که در اولی از قالب افقی شیب‌دار و در دومی از قالب عمودی استفاده می‌شود. Schloemann-Siemag از قالب نوسانی عمودی کرده است، اما با شکل خاصی در منطقه ریختن، که پهن‌تر است تا بتوان از امکان نازل غوطه‌ور
(submerged nozzle) استفاده کرد. بعد از کوشش‌های اولیه، اولین خط تکی صنعتی اکنون در شرکت نیوکور (Nucor)  امریکا نصب شده است. طرح ریخته‌گری تختال نازک به صورت ریخته‌گری افقی شمشال در امریکا مورد آزمایش است. ریخته‌گری تسمه نیز تحت بررسی است. مذاب فولاد در بین دو غلتک موازی، که یک قالب کوتاه عمودی تشکیل می‌دهند، ریخته‌ می‌شود. در ریخته‌گری تسمه بسیار نازک، مذاب فولاد روی یک غلتک دوار منجمد، یا روی یک قالب متحرک افقی پاشیده می‌شود. این روش‌های جدید در آینده نزدیک در مقیاص صنعتی مطرح خواهند شد./

 

جدول ۱: بهره‌وری کوره قوس الکتریکی در شرایط کاری مختلف

وضعیت

t/MVAhr

معمولی

1/1

بدون پیشگرام قراضه

5/1

پیشگرام قراضه تا دمای  500

2

پیشگرام قراضه تا دمای 900

8/2

  

جدول ۲: امکان صرفه‌جویی در کارخانه‌های نورد

وضعیت

امکان کاهش مصرف انرژی (درصد)

بارگیری مستقیم شمش گرم

21

بهره‌برداری صحیح از خط نورد

10-20

نورد بدون شیار

13

نورد شاخه‌ای

18

نورد در دمای کم:

 

750

45

950

17

بلکوک با کاهش شدید سطح مقطع

5-20

نورد endless

5-10

  

جدول ۳: تکنولوژی جدید در ریخته‌گری

مواد

ضخامت (میلیمتر)

سرعت ریخته‌گری (متر بر دقیقه)

ظرفیت سالانه (میلیون تن)

ریخته‌گری تختال نازک

30 – 40

10 – 25

5/1

ریخته‌گری تسمه

5 – 25

20 – 30

25/0 – 4/0

ریخته‌گری تسمه بسیار نازک (ورق)

5/0 – 1

600

3/0

 
منبع:

 P. O. Strandell; "The importance of Mini-mill for the steel industry"; Modernization of steel rolling; International Academic Publishers; 1989

 نشریه فراز، شماره ۱۳، سال ۱۳۷۸
دیدگاه ها : () 
آخرین ویرایش: - -Buy cialis online
جمعه 16 آذر 1397 01:45 ق.ظ

Terrific data. Thanks.
ou acheter du cialis pas cher buy cialis uk no prescription how to purchase cialis on line cialis pills cialis 05 cialis generic canada discount drugs cialis canadian drugs generic cialis cuanto cuesta cialis yaho cialis official site
buy cialis online
پنجشنبه 15 آذر 1397 06:19 ق.ظ

Kudos! Valuable stuff.
cialis therapie cialis name brand cheap best generic drugs cialis cialis 5 mg effetti collateral only now cialis for sale in us cialis 5 mg buy cialis lowest price cialis en mexico precio canadian discount cialis tadalafil 10 mg
Buy generic cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:55 ق.ظ

Good stuff, Many thanks!
tadalafil 10 mg how to purchase cialis on line cialis 5 mg funziona cialis alternative achat cialis en itali prix cialis once a da price cialis best cialis 20 mg cialis 10 doctissimo cialis 100mg suppliers
buy cialis uk
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:28 ق.ظ

You actually suggested it exceptionally well.
get cheap cialis import cialis buying brand cialis online canadian discount cialis cialis flussig free generic cialis cialis prices in england only here cialis pills cialis with 2 days delivery how does cialis work
Cialis prices
سه شنبه 13 آذر 1397 01:29 ب.ظ

Whoa loads of very good info!
cialis manufacturer coupon purchase once a day cialis generic cialis with dapoxetine calis il cialis quanto costa cialis generique cialis kaufen bankberweisung cialis 20 mg cut in half acheter cialis meilleur pri enter site natural cialis
Cialis 20 mg
سه شنبه 13 آذر 1397 02:02 ق.ظ

Terrific posts. Kudos!
generic cialis at the pharmacy cialis in sconto generic cialis 20mg tablets when will generic cialis be available buying cialis overnight cialis preise schweiz cialis 20 mg cut in half cialis without a doctor's prescription cialis 05 cialis pas cher paris
buy cialis us pharmacy
دوشنبه 12 آذر 1397 12:59 ب.ظ

Whoa a good deal of valuable information!
cialis 5mg prix generic cialis 20mg tablets bulk cialis generic cialis at walmart cheap cialis cialis uk next day cost of cialis per pill cialis name brand cheap chinese cialis 50 mg price cialis per pill
buy cialis with no prescription
دوشنبه 12 آذر 1397 01:43 ق.ظ

Incredible a good deal of terrific advice.
generic for cialis buy cheap cialis in uk rx cialis para comprar the best site cialis tablets canadian drugs generic cialis cialis soft tabs for sale american pharmacy cialis cialis baratos compran uk price cialis best generic cialis at the pharmacy
Buy cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 12:38 ب.ظ

Really plenty of wonderful data!
cialis dosage precios de cialis generico cialis australia org cialis 200 dollar savings card cialis generico milano side effects of cialis venta cialis en espaa cialis venta a domicilio compare prices cialis uk acheter cialis meilleur pri
buy cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 01:32 ق.ظ

Regards. Quite a lot of advice.

tadalafil 10 mg cialis daily cialis purchasing cialis baratos compran uk no prescription cialis cheap cialis prezzo al pubblico cialis generique buying brand cialis online cialis therapie compare prices cialis uk
Buy generic cialis
شنبه 10 آذر 1397 12:33 ب.ظ

Reliable content. Thanks.
generic for cialis cialis mit grapefruitsaft canadian discount cialis cialis daily cialis reviews get cheap cialis buy cialis uk no prescription safe site to buy cialis online warnings for cialis cialis for sale south africa
buy cialis online safely
شنبه 10 آذر 1397 01:04 ق.ظ

Awesome forum posts. Many thanks.
cialis name brand cheap generic cialis levitra where do you buy cialis cialis purchasing we use it 50 mg cialis dose cialis rezeptfrei sterreich safe dosage for cialis cialis prezzo al pubblico cialis generisches kanada cialis generico milano
Cialis 20 mg
جمعه 9 آذر 1397 01:42 ب.ظ

You said it perfectly.!
try it no rx cialis order a sample of cialis cialis savings card only now cialis 20 mg miglior cialis generico enter site very cheap cialis recommended site cialis kanada trusted tabled cialis softabs buying cialis on internet usa cialis online
buy cheap cialis no prescription
جمعه 9 آذر 1397 01:58 ق.ظ

You actually suggested this really well.
how do cialis pills work preis cialis 20mg schweiz cialis 20 mg online prescriptions cialis cialis without a doctor's prescription prices on cialis 10 mg cialis generico online cialis sicuro in linea 5 mg cialis coupon printable cialis 5 mg buy
buy tadalafil
پنجشنبه 8 آذر 1397 02:38 ب.ظ

Thanks. Great information.
only best offers cialis use side effects of cialis buy online cialis 5mg side effects of cialis cialis tadalafil we recommend cialis info tadalafil generic cialis generique only best offers cialis use cialis price in bangalore
Online cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 02:24 ق.ظ

Seriously all kinds of useful knowledge!
where do you buy cialis cialis rezeptfrei online prescriptions cialis cialis 200 dollar savings card cialis diario compra where do you buy cialis cialis mit grapefruitsaft cialis 20 mg best price click here cialis daily uk cialis 5 mg funziona
buy cialis online cheap
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:56 ب.ظ

Fantastic stuff. Thank you.
cialis patent expiration canadian cialis cialis en 24 hora side effects of cialis enter site 20 mg cialis cost generic for cialis cialis sans ordonnance interactions for cialis buy cialis what is cialis
Cialis prices
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:59 ق.ظ

Thanks, Ample advice.

only best offers cialis use cialis 5mg billiger order generic cialis online are there generic cialis are there generic cialis buy cialis online cheapest cialis generika cialis canadian drugs achat cialis en europe viagra vs cialis
levitra 10 mg prezzo
پنجشنبه 19 مهر 1397 09:36 ق.ظ

Kudos. Lots of info.

levitra 10 mg prezzo cheap 20mg levitra levitra 20 mg vardenafil vardenafil 20mg buy generic levitra buy levitra 20 mg levitra generic levitra levitra 10 mg prezzo
buy cialis us pharmacy
سه شنبه 10 مهر 1397 06:11 ق.ظ

With thanks! A good amount of knowledge!

cialis herbs cialis generic cialis coupons cialis for sale south africa only best offers cialis use venta de cialis canada cialis tablets link for you cialis price we recommend cialis best buy estudios de cialis genricos
buy cialis online
یکشنبه 8 مهر 1397 03:42 ق.ظ

Regards, I value this!
cialis australian price 40 mg cialis what if i take venta de cialis canada acheter du cialis a geneve overnight cialis tadalafil buy cialis generic cialis at the pharmacy we use it 50 mg cialis dose cialis australian price cialis generico
buy cialis uk
شنبه 7 مهر 1397 12:35 ق.ظ

You actually expressed that exceptionally well!
the best site cialis tablets cialis uk wow cialis 20 how to purchase cialis on line callus cialis pills in singapore prezzo cialis a buon mercato usa cialis online no prescription cialis cheap fast cialis online
canadian online pharmacy
شنبه 31 شهریور 1397 05:35 ب.ظ

Superb info. Appreciate it.
canadian medications by mail online canadian discount pharmacies drugstore online discount canadian pharmacies online pharmacies of canada canada online pharmacies medication canadian mail order pharmacies canada vagra canadian pharmacies stendra pharmacy canada online prescriptions
http://buycialisky.com/
چهارشنبه 28 شهریور 1397 07:10 ب.ظ

Thanks! A lot of tips!

where do you buy cialis buy cialis online nz import cialis cialis per paypa cialis preise schweiz cialis 200 dollar savings card buy cialis uk no prescription safe dosage for cialis get cheap cialis are there generic cialis
cialisvonline.com
پنجشنبه 15 شهریور 1397 04:35 ق.ظ

Superb tips. Thank you.
we use it cialis online store cialis para que sirve weblink price cialis cialis manufacturer coupon cialis side effects dangers cialis tablets 5 mg cialis pharmacie en ligne generic cialis 20mg tablets we choice cialis pfizer india chinese cialis 50 mg
canadianpharmacytousa.com
سه شنبه 13 شهریور 1397 08:19 ب.ظ

Good information. Thanks a lot.
pharmacy near me online drug store canadian medications, liraglutide canadian pharmacies-24h canadian viagra canadian mail order pharmacies canadian prescriptions online canadian cialis top rated canadian pharmacies online canadian pharmacies
Buy cialis online
دوشنبه 12 شهریور 1397 08:41 ب.ظ

You actually expressed that superbly.
cialis rezeptfrei we like it safe cheap cialis comprar cialis 10 espa241a cialis 50 mg soft tab tadalafil side effects of cialis brand cialis generic cialis daily we like it cialis soft gel only best offers 100mg cialis
cialisonla.com
دوشنبه 12 شهریور 1397 02:18 ق.ظ

You said this exceptionally well.
cialis for sale sublingual cialis online cialis generico lilly cialis pills cialis generic availability cost of cialis cvs generic cialis 20mg uk click here cialis daily uk cialis cost preis cialis 20mg schweiz
http://cialisiv.com/
یکشنبه 11 شهریور 1397 01:09 ب.ظ

Nicely put. Kudos!
cialis purchasing cialis venta a domicilio brand cialis nl try it no rx cialis cialis cost tarif cialis france bulk cialis cialis 50 mg soft tab cialis herbs generic for cialis
viagra pills
سه شنبه 23 مرداد 1397 03:32 ق.ظ

You suggested that terrifically.
buy cheap viagra online without prescription usa online pharmacy viagra cheap price where can i buy viagra pills viagra dosage buy viagra without consultation how to order viagra online sildenafil sildenafil where i can buy viagra viagra purchase uk
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30